Artykuł sponsorowany
Wyposażenie zakładu pracy jest niesamowicie ważne dla komfortu pracowników, a co za tym idzie, jakości wykonywanych zadań. W co więc należy wyposażyć zakład, aby działał w pełni sprawnie? Przedstawiamy najważniejsze elementy wyposażenia każdego zakładu pracy.
W wyposażeniu zakładu pracy sporą rolę odgrywa Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. To właśnie BHP dyktuje w dużym stopniu, co powinno znaleźć się w zakładach. Przede wszystkim istotne są sprzęty, które chronią pracowników przed negatywnymi skutkami pracy. Zaliczamy do nich między innymi kaski i hełmy, słuchawki chroniące przed hałasem, gogle ochronne, rękawice, obuwie oraz ciuchy robocze, a także wiele innych elementów charakterystycznych dla poszczególnych branż.
Z punktu widzenia BHP bardzo ważne jest także zachowanie czystości. Dlatego też każdy zakład pracy powinien być wyposażony w środki higieny osobistej. Warto zaopatrzyć zakład przede wszystkim w środki do dezynfekcji, które pozwolą na zdezynfekowanie zarówno rąk, jak i powierzchni, na przykład stanowiska pracy. Zadbaj także o dobre wyposażenie łazienki – nigdy nie powinno zabraknąć w niej mydła i ręczników papierowych oraz papieru toaletowego. Przydadzą się także wygodne dozowniki mydła oraz suszarki do rąk. Miłym i bardzo potrzebnym gestem, który możesz wykonać jako pracodawca, jest także zapewnienie swoim pracowniczkom menstruacyjnych środków higienicznych takich jak podpaski, czy tampony.
BHP wymaga od pracodawcy zapewnienia pracownikom pomieszczeń socjalnych oraz w pełni wyposażonej kuchni, co umożliwi im przygotowanie oraz spożycie posiłków. Możesz także zainwestować w popularne w zakładach pracy profesjonalne automaty bhp.
Ważnym elementem wyposażenia każdego zakładu pracy jest oczywiście apteczka. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co powinno się w niej znaleźć. Do podstawowego wyposażenia apteczki w zakładzie pracy należą: opaski dziane, opaski elastyczne, plastry z opatrunkiem oraz bez niego, chusty trójkątne, opatrunki jałowe, a także rękawiczki jednorazowe, nożyczki z tępymi końcówkami, a także maski lub ustniki niezbędne do przeprowadzenia sztucznego oddychania metodą usta-usta. W zależności od rodzaju pracy i wynikających z niej zagrożeń, apteczka powinna być również wyposażona w opatrunki hydrożelowe, płyn do przemywania oczu, sól fizjologiczna oraz koc termiczny.
Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio