Zasiłek za opiekę nad bliskimi na kwarantannie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Zasiłek za opiekę nad bliskimi na kwarantannie
Prawo

Rząd często zaskakuje swoimi pomysłami na walkę z pandemią koronawirusa oraz jej następstwami. Najnowsze rozwiązanie pokazuje, że potrafi też zaskoczyć w sposób pozytywny.

W Dzienniku Ustaw właśnie opublikowano rozporządzenie, z którego wynika, że osoba opiekująca się dzieckiem, rodzicem lub innym członkiem rodziny, który przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, otrzyma zasiłek opiekuńczy. Kto konkretnie i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać ze wsparcia?

Zasiłek tylko dla ubezpieczonych

By móc otrzymać zasiłek, trzeba złożyć oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad bliskim. W takim dokumencie muszą znaleźć się podstawowe dane dotyczące wnioskodawcy oraz jego podpis. Co ważne, możliwość ubiegania się o wsparcie przysługuje jedynie osobom ubezpieczonym. Trzeba też pamiętać, że w każdej chwili informacja ta może zostać zweryfikowana, podobnie jak to, czy bliski faktycznie jest na kwarantannie i wymaga opieki.

Pracownicy na kwarantannie też składają oświadczenie

Warto przypomnieć, że obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia spoczywa również na pracownikach, którzy zostali skierowani na kwarantannę. Jeśli nie dopełnią tej formalności, nie otrzymają wynagrodzenia lub zasiłku za ten okres.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*