Małe firmy zapłacą więcej za prąd. Rachunki wyższe nawet o 30 proc.

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Małe firmy zapłacą więcej za prąd. Rachunki wyższe nawet o 30 proc.
Biznes

Gospodarstwa domowe zapłacą za prąd o ponad 10 proc. więcej, natomiast w przypadku małych firm podwyżka wyniesie nawet 30 procent. Co jest powodem rosnących kosztów energii?

Do rosnących rachunków za energię elektryczną zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale teraz dynamika tych wzrostów może ulec przyspieszeniu. Za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników.

Wprowadzenie ustawy mocowej

Główny powód wzrostów cen stanowi ustawa mocowa, którą wprowadzono po to, by zebrać środki potrzebne na modernizacją polskiej energetyki. Ta ostatnia jest opóźniona w procesie europejskiej transformacji, za co odpowiada choćby dominacja węgla kamiennego w miksie energetycznym. Konieczność wdrożenia zmian spowoduje, że gospodarstwa domowe zapłacą za prąd o około 100 zł więcej w skali roku, natomiast właściciele małych biznesów – o około 70 zł więcej za megawatogodzinę. Ponieważ obecne ceny hurtowe wynoszą 250 zł, w przypadku firm wzrost może sięgnąć nawet 30 procent.

Wzrost kosztów wynagrodzeń

Innym powodem wzrostów cen energii są rosnące koszty płac w spółkach Skarbu Państwa. W przypadku firm dystrybucyjnych wzrosły one w ubiegłym roku aż o 16 proc., podczas gdy zatrudnienie zaledwie 7 proc. Można spodziewać się, że w tym roku dynamika wzrostów kosztów będzie równie wysoka, co tylko spotęguje wzrost cen energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*