Nieuczciwi kontrahenci to prawdziwa zmora każdego przedsiębiorcy. Według badań, jakie przeprowadziło Keralla Research, aż 71% przedsiębiorstw nie otrzymuje na czas zapłaty od kontrahentów. Na szczęście istnieje możliwość szybkiego odzyskania całej należności.
W pierwszej kolejności o należność warto ubiegać się z pomocą wezwania do zapłaty. Takie pismo można wysłać za pomocą maila, ale można też telefonicznie skontaktować się z dłużnikiem. Jeśli zdecydujesz się na monit i wysłanie go mailem lub listem poleconym, należy ująć w nim wszystkie dane. Jakie są to dane i z jakich innych narzędzi windykacyjnych możesz skorzystać?
W piśmie muszą znaleźć się dane zarówno wierzyciela, a więc twoje, jak i dłużnika, czyli nieuczciwego kontrahenta. Musisz również podać w nim wysokość roszczenia (wartość nieopłaconej transakcji).
Do sporządzenia monitu potrzebna jest podstawa prawna. Chodzi o dokument, czyli najczęściej fakturę, na której widnieje kwota do zapłaty oraz data wystawienia dokumentu. W monicie trzeba wskazać numer faktury – jej kopię lub skan można też dołączyć do wiadomości do kontrahenta. Należy również opisać sposób zapłaty i termin, w którym środki mają znaleźć się na koncie.
W monicie dobrze jest napisać również o konsekwencjach prawnych, związanych z brakiem zapłaty w wyznaczonym terminie. Według prawa jako wierzyciel możesz ustalić odsetki karne, które będą naliczane za każdy dzień opóźnienia płatności. Pamiętaj, że jeśli dłużnik będzie nadal zwlekał z zapłatą za fakturę, masz prawo do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego albo windykacyjnego.
Jeśli monity wysyłane do dłużnika nie dają żadnych rezultatów, możesz zgłosić się po pomoc do firmy windykacyjnej. Wówczas podpiszesz z nią umowę, w której podasz dane dłużnika oraz kwotę, jaką chcesz od niego uzyskać. W ten sposób dług zostanie przeniesiony na firmę windykacyjną, i to jej zadaniem będzie ściągnąć należność.
Za wyegzekwowanie należności firmy windykacyjne mogą rościć sobie prawa do części odzyskanych pieniędzy – zapis na ten temat powinien znaleźć się w podpisywanej umowie. Niektóre firmy wykupują również długi, co także pozwala odzyskać należne pieniądze.
Ostateczną droga do odzyskania należności jest pozew sądowy. Formularz pozwu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce „Formularze pism procesowych w postępowaniu cywilnym”.
Pozew musi zawierać takie informacje, jak dane wierzyciela oraz dłużnika, czyli powoda i pozwanego. Należy również określić, jaka jest wartość sporu oraz jakie odsetki karne chce się uzyskać. Do wniosków dowodowych dołącza się fakturę za zrealizowaną usługę lub sprzedany towar, ewentualnie umową zawartą z kontrahentem. W pozwie można żądać także zwrotu poniesionych kosztów sądowych. Zostaną one zwrócone, jeśli wygrasz sprawę sądową. Wtedy wierzyciel otrzyma sądowy wyrok, który zobliguje go do spłacenia należności, wraz z odsetkami karnymi, oraz do zwrotu kosztów sądowych.
W pozwie warto opisać wszystkie wcześniejsze kroki, podjęte w celu odzyskania długu. Wtedy sąd będzie wiedział, że pozew jest zasadny. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo go skonstruować, skorzystaj ze wsparcia prawnika. W przypadku korzystnego wyroku dłużnik otrzyma nieprzekraczalny termin na spłatę zobowiązania oraz na opłacenie kosztów sądowych. Wyrok sądu staje się prawomocny najczęściej w ciągu 7 do 10 dni, licząc od daty rozprawy sądowej. W pozwie można również umieścić informację o możliwości polubownego załatwienia sprawy.