Co warto wiedzieć o złocie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co warto wiedzieć o złocie?
Finanse

Artykuł sponsorowany

Złoto jest jednym z najbardziej znanych i pożądanych materiałów na naszej planecie. Mimo to wiele osób dość mało o nim wie… Dlatego też przedstawiamy kilka najważniejszych faktów o złocie, które warto znać!

Złoto przez lata było wyznacznikiem bogactwa oraz statusu. Również dzisiaj jest ono niezwykle cenione i pożądane. Co warto wiedzieć o złocie? Wszystkiego o tym kruszcu dowiesz się z tego artykułu.

Złoto – czym właściwie jest?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest złoto. Jest to oczywiście metal szlachetny o wyjątkowych cechach szczególnych. Złoto jest bowiem bardzo miękkie (3 w skali Mohsa), błyszczące i ciężkie – należy wiedzieć, że litr złota waży aż 20 kilogramów! Czyste złoto ma jasnożółty kolor, wyraźny połysk i jest odporne na utlenianie zarówno w wodzie, jak i w powietrzu. Co więcej, jest to materiał odporny na działanie kwasów, roztwarza się jedynie z wodą królewską, która jest mieszaniną stężonych kwasów, a konkretniej kwasu solnego i azotowego.

Nie można wspomnieć także o tym, że złoto jest wyjątkowo kowalnym metalem szlachetnym – możliwe jest rozbicie go, aż płatek stanie się półprzezroczysty! Warto także pamiętać, że pierwiastek ten z łatwością tworzy stopy z innymi metalami takimi jak srebro, rtęć, miedź, pallad, platyna, czy bizmut.

Oznaczenia na złocie

Na czystym złocie możesz znaleźć różnego rodzaju oznaczenie. Co dokładnie one oznaczają? 

Pierwszym z oznaczeń jest tak zwany znak złotniczy. Jest to indywidualny symbol mistrza złotnika sygnujący wyroby pochodzące z jego warsztatu. Pamiętaj, że bez takiego znaku złotniczego przedmiot nie może trafić do Urzędu Probierczego, a to właśnie w nim określa się i nabija próbę złotego wyrobu.

Próba natomiast to sposób, w który określa się zawartość czystego złota w danym stopie. Warto wiedzieć, że określa się ją w promilach, dlatego też, jeśli przedmiot ma na przykład próbę 500, oznacza to, że znajduje się w nim 50% czystego złota. 

Prawdziwe złoto?

Chcesz sprawdzić, czy przedmiot, który posiadasz lub który zamierzasz kupić, jest wykonany z prawdziwego złota? Jest na to kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest oczywiście dokładne sprawdzenie znaku złotniczego oraz próby złota. Jeżeli jednak nie masz pewności, czy są one prawidłowe, możesz także przeprowadzić prosty test z użyciem magnesu. Pamiętaj, że złoto jest metalem szlachetnym, a co za tym idzie, nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. 

Jeżeli interesuje Cię złoto i pragniesz w nie zainwestować, to koniecznie wejdź na stronę https://www.goldon.pl/zloto-inwestycyjne-a.html

Fot.: PublicDomainPictures/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*