Czy frankowicze wygrywają w sądzie? Sprawdź jak przygotować się do procesu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy frankowicze wygrywają w sądzie? Sprawdź jak przygotować się do procesu

Materiał Partnera

Poradnik

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obecnie dużo słyszy się o sukcesach tzw. frankowiczów w sporach sądowych z bankami. Wiele procesów skutkuje unieważnieniem umowy kredytu frankowego i odzyskaniem nadpłaconych środków przez kredytobiorcę. Nie oznacza to jednak, że złożenie pozwu automatycznie wiąże się z wygraną. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie się do procesu i udowodnienie swoich racji przed sądem. Jak to zrobić? Przedstawiamy detale spraw frankowych i tajniki sukcesu frankowiczów.

Z jakich etapów składa się proces frankowy?

Droga od złożenia pozwu do unieważnienia umowy kredytu frankowego bywa bardzo długa. Sam proces sądowy składa się z kilku głównych etapów. Należy go również poprzedzić analizą umowy kredytowej w celu sprawdzenia, czy znajdują się w niej tzw. klauzule abuzywne i określenia szans na wygraną powoda. Jeśli opinia jest pozytywna, można wejść na ścieżkę sądową. Proces frankowy obejmuje wówczas:

  1. złożenie pozwu;
  2. wniosek o zabezpieczenie (wniosek o wstrzymanie spłaty kredytu – warto go złożyć, jeśli kredyt nie został jeszcze spłacony);
  3. postępowanie przed sądem I instancji;
  4. rozprawa (najczęściej jedna);
  5. wyrok sądu I instancji (z możliwością odwołania w terminie 14 dni od momentu otrzymania uzasadnienia wyroku);
  6. postępowanie przed sądem II instancji (wszczynane w przypadku złożenia apelacji przez jedną ze stron);
  7. rozprawa w II instancji (zazwyczaj bez przesłuchania stron i bez konieczności obecności kredytobiorcy);
  8. wyrok sądu II instancji.

Po korzystnym dla kredytobiorcy wyroku następuje rozliczenie z bankiem. W sytuacji unieważnienia umowy kredytu frankowicz ma roszczenie o zwrot wszystkich uiszczonych rat kapitałowo-odsetkowych (oraz ewentualnych opłat okołokredytowych), zaś bank o zwrot wypłaconego kapitału kredytu. W praktyce wzajemne rozliczenie zwykle odbywa się poprzez potrącenie, czyli wzajemne skonsumowanie się roszczeń do wartości niższej z nich. Jeżeli kredytobiorca nadpłacił kapitał kredytu, powinien otrzymać zwrot tej nadwyżki.

Czy można wygrać proces frankowy z bankiem?

Wygrane tzw. frankowiczów z bankami są obecnie codziennością. Jest to spowodowane masowym stosowaniem tzw. klauzul abuzywnych w umowach kredytów frankowych. Jeżeli Twoja umowa kredytowa zawiera takie klauzule, wygrana jest wysoce prawdopodobna – szczególnie jeśli dobrze przygotujesz się do procesu i skorzystasz z fachowego wsparcia.

Jaki procent spraw w sądzie wygrywają frankowicze?

Do listopada 2023 roku polskie sądy wydały ok. 11 000 wyroków dotyczących spraw frankowych. Szacuje się przy tym, że ok. 95-97% z tych wyroków jest korzystnych dla powodów (czyli tzw. frankowiczów). Wpływa to na rosnące zainteresowanie tym tematem i większą liczbę pozwów kierowanych do sądu.

Gdzie szukać pomocy, będąc frankowiczem? PZ Adwokaci wyjaśniają

Obecnie sprawy frankowe są masowo wygrywane przez kredytobiorców. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto złoży pozew, ma wygraną w przysłowiowej kieszeni. Wiele zależy od odpowiedniego przygotowania owego pozwu, a także kompetentnej reprezentacji w sądzie. Należy pamiętać, że banki dość zaciekle walczą w każdej sprawie frankowej i masowo podważają wyroki korzystne dla konsumentów. Inwestują też w najlepszą reprezentację prawną. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy jest „uzbrojenie się” w równie kompetentnego i zaangażowanego pełnomocnika prawnego.

Przy sprawach frankowych pomoc kancelarii, której specjalnością jest rozwiązywanie sporów z bankami, okazuje się nieoceniona. Wsparcie doświadczonego prawnika zapewnia sprawne przeprowadzenie frankowicza przez wszystkie procedury oraz umożliwia uzyskanie możliwie odpowiednich warunków rozstrzygnięcia – wyroku na korzyść kredytobiorców. Więcej informacji uzyskasz w kancelarii PZ Adwokaci. Zgłoś się, aby skorzystać z bezpłatnej analizy umowy frankowej i nawiązać współpracę w zakresie prowadzenia Twojego postępowania!

Wygrana spraw frankowych w sądzie – podsumowanie

Konsumenci wytaczający bankom tzw. sprawy frankowe są obecnie na bardzo dobrej pozycji – wygrywają w sądach. Z odpowiednim wsparciem w postaci doświadczonego prawnika uzyskanie korzystnego wyroku (unieważnienie umowy, odfrankowienie) nie powinno być trudne. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat możliwych do podjęcia kroków oraz całego procesu sądowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*