Co wyróżnia budynki przemysłowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co wyróżnia budynki przemysłowe?
Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Budownictwo przemysłowe to nic innego, jak dział budownictwa i architektury, zajmujący się projektowaniem i wykonywaniem budynków przeznaczonych dla przemysłu. Jednak co konkretnie wyróżnia budynki przemysłowe na tle innych? 

Budownictwo przemysłowe, jako że zajmuje się projektowaniem i budowaniem bardzo charakterystycznych budynków o konkretnym i wyspecjalizowanym zastosowaniu, wyróżnia się znacząco na tle innych rodzajów budownictwa. Dowiedz się, co konkretnie wyróżnia budynki przemysłowe. 

Wielkość budynków przemysłowych

To, co znacząco wyróżnia budynki przemysłowe na tle innych budowli, to przede wszystkim ich wielkość. Nie jest niczym odkrywczym, że budynki przemysłowe takie jak hale produkcyjne lub magazynowe są po prostu ogromne. Oznacza to jednak, że budownictwo przemysłowe staje przed wieloma wyzwaniami.

Hale fabryczne, czy inne budynki wykorzystywane w przemyśle i produkcji, oprócz swojej wielkości charakteryzują się również znacznymi przestrzeniami wewnątrz, które nieprzedzielone są ścianami działowymi. Jest to znaczne utrudnienie dla architektów. Dlatego też, ze względu na wielkość budynków przemysłowych, najczęściej stosowane są stalowe konstrukcje szkieletowe dodatkowo wspomagane rozwiązaniami wspomagającymi stabilność budynku.

Dostosowanie pomieszczeń do procesów przemysłowych

Podstawową funkcją budynków przemysłowych jest ich dostosowanie do przeprowadzanych wewnątrz procesów. Na te procesy składają się nie tylko wykorzystywane w nich maszyny. To również obsługujący je ludzie, ciągi komunikacyjne, transport wewnątrzzakładowy, magazynowanie, kontrola i wiele innych. Dlatego też budynki przemysłowe charakteryzują się przede wszystkim użytecznością. Jest to niezwykle ważne dla sprawnego procesu produkcji lub innych działań przemysłowych.

Jeśli jesteś zainteresowany przestrzenią przystosowaną do procesów przemysłowych, to koniecznie zapoznaj się z ofertą, którą znajdziesz na stronie internetowej YouNick.

Pomieszczenia czyste

Bardzo ważnym elementem w większości budynków przemysłowych są tak zwane pomieszczenia czyste. Taki system zapewnia odpowiednie stężenie zanieczyszczeń stałych znajdujących się w powietrzu, w celu umożliwienia prowadzenia działalności podatnej na wpływ zanieczyszczeń.

Pozwala on także na kontrolę ciśnienia, temperatury, wilgotności, natężenia hałasu oraz natężenia światła. System pomieszczeń czystych znajduje zastosowanie najczęściej w  produkcji lub mikroprodukcji. Absolutnie czyste środowisko podczas procesu produkcyjnego to z pewnością podstawa działalności wielu branż i sektorów, a także coś, co zdecydowanie wyróżnia budownictwo przemysłowe.

Maszyny przemysłowe

Czymś, co również wyróżnia budynki przemysłowe, są z pewnością maszyny znajdujące się wewnątrz nich. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ budynki muszą być dobrze przystosowane do maszyn przemysłowych.

Co to oznacza? Przede wszystkim dostosowanie konstrukcji budynku i użytych materiałów (zwłaszcza w przypadku hal fabrycznych) do wpływu, jaki będą wywierać na niego używane w danym zakładzie maszyny. Dlatego też w budownictwie przemysłowym zastosowanie znajdują specjalne materiały, których zadaniem jest izolowanie maszyn od konstrukcji budynku.

Zdj. główne: Ant Rozetsky/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*