Czy warto mieć konto oszczędnościowe w obcej walucie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto mieć konto oszczędnościowe w obcej walucie?
Finanse

Pandemia zmieniła nawyki Polaków w oszczędzaniu. Coraz więcej osób decyduje się na założenie konta oszczędnościowego w obcej walucie. Czy warto mieć takie konto oszczędnościowe? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

O czym warto wiedzieć przed założeniem konta walutowego?

Wiele osób, wybierając konto oszczędnościowe walutowe, kieruje się tylko oprocentowaniem. Jest to błąd, ponieważ trzeba wziąć również pod uwagę inne parametry, które mogą zamiast zysków przynieść stratę.

W większości banków, aby założyć konto oszczędnościowe w obcej walucie, trzeba mieć walutowy rachunek osobisty. Oba rachunki muszą być prowadzone w tej samej walucie. Bardzo często jest tak, że aby założyć konto walutowe, to trzeba założyć rachunek osobisty. 

Choć prowadzenie konta oszczędnościowego w obcej walucie jest najczęściej bezpłatne, to warto upewnić się, jakie są opłaty za konto walutowe i rachunek osobisty. Może okazać się, że opłaty za oba rachunki przekroczą zyski z oszczędnościowego konta walutowego.

Gdy zakładasz konto oszczędnościowe w obcej walucie, to powinieneś zwrócić uwagę na koszt przelewów na i z tego rachunku. Bardzo często tylko pierwszy przelew w miesiącu jest za darmo, za kolejne pobierana jest opłata w wysokości 10 zł – nawet jeśli przelew będzie wykonywany na inny rachunek własny.

Drugim ważnym parametrem są opłaty za przelewy przychodzące SWIFT i SEPA. Jeśli na konto walutowe wykonasz przelew z innego banku, to środki mogą być obciążone wysoką prowizją (nawet kilkadziesiąt złotych). Taką opłatą może być również obciążona zagraniczna renta lub emerytura.

Trzecim ważnym parametrem jest wysokość spreadu, czyli koszt wymiany jednej waluty na drugą. Aby uniknąć opłaty, można wpłacić pieniądze ze zwykłego konta walutowego lub wpłatą gotówki w oddziale banku.

Jakie są zalety tego rozwiązania?

Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość osiągnięcia większych zysków. Nawet przy niskich stopach procentowych lepiej oszczędzać w obcej walucie, niż odkładać pieniądze w domu. Dlatego warto zakupić walutę, gdy będzie w korzystnej cenie i sprzedać, gdy kurs będzie wysoki.

W jaką walutę warto inwestować?

W czasie pandemii jedną z popularniejszych walut jest euro. Z roku na rok zwiększa się ilość depozytów bankowych w tej walucie. Pod koniec kwietnia 2021 liczba depozytów w euro była o 30 mln większa niż na koniec kwietnia 2016 roku i wynosiła 65 mln. Według wielu ekonomistów popularność tych depozytów byłaby jeszcze większa, gdyby nie ograniczona oferta lokat i kont oszczędnościowych.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w obcej walucie wynosi od 0,01 do 0,5% w skali roku. Dlatego przy tak niskim oprocentowaniu wcześniejsza wypłata środków np. z powodu umocnienia się waluty, nie jest dużą stratą.

Zdjęcie główne: Dom J/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*