Private banking – czym jest bankowość prywatna i kto z niej korzysta?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Private banking – czym jest bankowość prywatna i kto z niej korzysta?
Finanse

Private banking jest usługą elitarną, dostępną tylko dla najbogatszej grupy klientów. Czym jest bankowość prywatna i w jakich bankach w Polsce jest dostępna?

Czym jest private banking?

Private banking jest anglojęzycznym określeniem „bankowości prywatnej”. Usługa ta skierowana jest wyłącznie do najzamożniejszych i najbardziej wymagających klientów banku. W skład tej elitarnej usługi wchodzą: indywidualnie dopasowana oferta, własny doradca oraz niezawodność usług bankowych.

W ramach standardowej usługi private banking zamożny klient może otrzymać długoterminową spersonalizowaną ofertę zarządzania majątkiem. W ramach tych usług najczęściej jest również obsługa bieżącego finansowania. Każdy produkt oferowany takiemu klientowi jest dopasowany do jego indywidualnych potrzeb.

W ramach bankowości prywatnej zamożny interesant otrzymuje prestiżowe karty kredytowe, indywidualnie przygotowane programy depozytowo-oszczędnościowe oraz lokaty rentierskie. Bardzo często klienci w ramach bankowości prywatnej otrzymują wsparcie prawno-księgowe oraz w działalności filantropijnej, prywatną opiekę medyczną i wsparcie w inwestowaniu na rynku nieruchomości.

Dla jakich klientów jest private banking?

Usługa bankowości prywatnej jest zarezerwowana tylko dla najbogatszych osób. Dla banku zamożny klient jest „pewnym” klientem. Istnieje minimalne ryzyko, że zadłużenie udzielane na jego nazwisko nie będzie spłacone w terminie. Tym samym bank nie musi obawiać się strat w postaci niespłaconego zadłużenia.

Zamożny klient to wysokie aktywa, które będą zdeponowane w banku, celem ich pomnożenia i otrzymania z nich większego zysku. Dzięki temu bank będzie inwestował kapitał, który pozwoli mu na finansowanie produktów kredytowych udzielanych przeciętnym klientom.

Jaka musi być wysokość aktywów, aby skorzystać z tej usługi? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ banki są bardzo elastyczne w tej kwestii. Najczęściej, aby stać się klientem VIP dla banku, należy mieć w nim zdeponowane minimum 500 tys. zł. W przypadku niektórych Polskich banków potrzebny jest 1 mln zł, aby stać się klientem VIP.

Private banking w Polsce

Usługa bankowości prywatnej nie jest w żaden sposób ograniczona geograficznie. Produkty bankowe w ramach tej usługi mogą się bardzo różnić między sobą. Tym samym prywatność bankowa jest zawsze dostosowywana do indywidualnych potrzeb klientów w danym kraju. Zamożny Szwajcar lub Niemiec dysponuje zupełnie innymi zasobami majątkowymi, niż Czech albo Hiszpan.

Usługa bankowości prywatnej w Polsce ma szereg cech, które wyróżniają ją na tle innych krajów. Pierwszą z nich jest to, że klienci tych usług to w 80% biznesmeni – wynik ten jest dużo wyższy, niż w innych krajach, dlatego polska oferta usługi jest skierowana do takich osób.

Drugą cechą charakterystyczną tej usługi w Polsce jest to, że dochody znacznie odbiegają od dochodów zagranicznych – są dużo niższe. Z tego powodu banki w Polsce musiały obniżyć próg wysokości aktywów dla klientów VIP. Mniejsze dochody wymusiły na instytucjach finansowych wprowadzanie w ramach private banking produktów przydatnych dla polskich zamożnych klientów.

Jakie Polskie banki oferują tę usługę? 

Na polskim rynku można znaleźć kilka banków, które oferują private banking zamożnym klientom. Liderem jest odrębna część Getin Banku, czyli Noble Bank – przeznaczony jest tylko dla klientów biznesowych. Aby skorzystać z oferty tego banku, należy zdeponować w nim minimum 1 mln zł.

Drugim godnym uwagi jest mBank, który znany jest z wysokich standardów bankowości mobilnej i elektronicznej. Dla klientów VIP mBank oprócz standardowych usług oferuje pakiet Wealth Management (zarządzanie inwestycjami, doradztwo finansowe, optymalizacja podatkowa, usługi dodatkowe) oraz kontakt z certyfikowanymi doradcami EFPA (Eksperci Planowania Finansowego). Aby skorzystać z tej oferty, należy zdeponować w banku aktywa o minimalnej wartości 1 mln zł.

Eksperci finansowi z magazynu Forbes przyznali 5/5 możliwych gwiazdek usłudze private banking w bankach: Santander Bank Polska, Citi Handlowy, PKO S.A. Trochę niżej, bo 4/5 gwiazdek otrzymały banki: ING Bank Śląski, Bank Millennium, PKO Bank Polski, BNP Paribas.

Fot. JoshuaWoroniecki/pixaby.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*