Różnice między kartą debetową a kredytową

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Różnice między kartą debetową a kredytową
Finanse

Większość Polaków korzysta z kart bankowych, które są debetowe lub kredytowe. Każda z nich ma swoje własne cechy i warunki użytkowania. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej i wyjaśnimy, czym różni się karta debetowa od kredytowej.

Kluczową różnicą między wspomnianymi już kartami jest to, że debetowa służy jako narzędzie do zakupów i przechowywania środków osobistych, a kredytowa do zarządzania pożyczonymi pieniędzmi. Oba produkty bankowe są narzędziami płatniczymi i mają zbliżoną funkcjonalność, ale zapewniają klientowi inne warunki obsługi i związane z nią koszty.

Karta debetowa

Karta debetowa to plastikowa karta bankowa przeznaczona do przechowywania środków, płacenia za zakupy, otrzymywania różnego rodzaju pieniężnych bonusów i zwrotów gotówki. Karty debetowe nie mają limitu kredytowego, umożliwiają wypłacanie gotówki bez prowizji z bankomatów instytucji wydającej oraz charakteryzują się niskimi kosztami obsługi. Niektóre oferują usługę debetu, która pozwala na pobranie większej ilości środków z rachunku bieżącego, niż faktycznie się na nim znajduje.

Na co pozwala karta debetowa?

Uzyskanie karty debetowej jest łatwe i nie wymaga skomplikowanej weryfikacji. Możesz zamówić ją w oddziale stacjonarnym banku lub przez internet. Wystarczą dane z dowodu osobistego. Karta jest kartą debetową, jeśli jest połączona z odpowiednim kontem klienta.

Inne istotne cechy karty debetowej:

  • roczna usługa kosztuje mniej niż karta kredytowa;
  • można przechowywać na niej swoje środki;
  • może być bezpłatna po spełnieniu przez klienta pewnych warunków;
  • debet jest dostępny na niektórych typach kart debetowych, nie jest obowiązkowy;
  • limit debetu jest niższy niż w przypadku karty kredytowej;
  • bank oferuje dodatkowe bonusy posiadaczom kart płatniczych.

Wśród rodzajów kart debetowych można wyróżnić: płacowe, walutowe, z debetem, premiowe, karty różnych systemów płatniczych (VISA, MasterCard), klasyczne oraz wirtualne.

Karta kredytowa

Główną cechą kart kredytowych jest obecność na nich z góry określonej kwoty pożyczonych środków. Za ich pomocą klient płaci za zakupy online i offline. Korzystanie z pożyczonych pieniędzy jest możliwe bez prowizji, jeśli zdążysz dokonać zwrotu przed końcem okresu bezodsetkowego. W przeciwnym razie od zadłużenia karty kredytowej naliczane jest wysokie oprocentowanie. Główną cechą tych kart jest to, że nie można na nich przechowywać własnych środków.

Na co pozwala karta kredytowa?

Niektórzy, nie chcąc ubiegać się o pełnoprawny kredyt, decydują się na założenie karty kredytowej, która pozwala korzystać z pożyczonych środków. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy wniosek o wydanie takiej karty zostaje rozpatrzony pozytywnie. Banki zatwierdzają je tylko w przypadku wiarygodnych klientów bez zadłużenia.

Inne istotne cechy karty kredytowej:

  • okres bezodsetkowy – okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, w którym klient może zwrócić pożyczone środki bez odsetek;
  • oprocentowanie zwykle wyższe niż w przypadku kredytu;
  • wypłaty gotówki i przelewy na inne konta nie są zalecane ze względu na wysokie opłaty;
  • limit karty ustala bank i nie można go przekroczyć.

Karta kredytowa to narzędzie płatnicze, które nie jest odpowiednie dla każdego – wymaga dyscypliny i kalkulacji.

Różnice zewnętrzne

Wizualnie różnice między kartami debetowymi i kredytowymi są prawie niezauważalne. W obu przypadkach to zwykła karta bankowa z nazwą systemu płatności, numerem, datą, kodem CVC. Co więc odróżnia kartę debetową od debetowej? Na tej pierwszej widnieje napis „Credit”, a na drugiej „Debit”.

Zdj. główne: Stephen Phillips – Hostreviews.co.uk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*