Kierowca ciężarówki – co musi mieć przy sobie za granicą?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kierowca ciężarówki – co musi mieć przy sobie za granicą?
Praca

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ciężarówki codziennie dostarczają do firm, sklepów lub fabryk niezliczone ilości produktów. To dzięki nim możemy zrobić zakupy, a także cieszyć się rzeczami produkowanymi i sprowadzanymi zza granicy. Kierowanie ciężarówkami to bardzo trudne i wymagające zadanie. Choć przed kierowcami często stoi wiele wyzwań np. dalekie podróże, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się w tak długą trasę może przebiec ona bezpiecznie, a także komfortowo. W tym tekście odpowiadamy na pytanie co musi mieć przy sobie kierowca ciężarówki za granicą i o co należy zadbać w takiej sytuacji.

Jakie dokumenty kierowcy ciężarówki należy zabrać ze osoba za granicę?

Dokumenty to jedna z najważniejszych rzeczy, o jakich musimy pamiętać, prowadząc ciężarówkę za granicą. Jest to kluczowa rzecz, która często może legitymizować naszą obecność na obcym terenie, a nawet sprawiać, że będzie ona nielegalna. Jakie zatem dokumenty kierowcy ciężarówki należy posiadać?

 • Dowód osobisty.
  Jest to podstawowy dokument identyfikacyjny, który będzie nam potrzebny w każdej oficjalnej sytuacji np. kontroli, identyfikacji w firmach itd.
 • Prawo jazdy.
  To obowiązkowy fizyczny dokument, bez którego posiadania nie można poruszać się za granicą np. tak jak przy pomocy e-dokumentów w Polsce.
 • Test na COVID.
  Obecnie dokument ten jest w wielu sytuacjach kluczowy. Jeśli będziemy podróżowali przez kraj, gdzie wymagane jest jego posiadanie, należy zadbać o zaświadczenie o negatywnym wyniku testu lub np. zaszczepieniu akredytowaną w danym kraju szczepioną. Warto mieć ten dokument nawet jeśli poruszamy się tranzytem, gdyż nieprzewidziane wypadki mogą wydłużyć naszą podróż.
 • Karta EKUZ.
  To europejska karta ubezpieczeniowa poświadczająca nasze podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Uprawnia ona do leczenia w państwowej podstawowej opiece medycznej za granicą.
 • Dokumenty wymagane w danym kraju.
  Bardzo ważnym jest sprawdzenie przed wyjazdem czy kraj, do którego podróżujemy, nie wymaga niestandardowych dokumentów odnośnie naszej osoby, pobytu lub pojazdu i naczepy.
 • Dokumenty dotyczące ciężarówki.
  Możemy zaliczyć do nich: kartę paliwową, druki CMR, pieczątki, umowę o pracę, dane pracodawcy w wersji papierowej czy aktualny przegląd techniczny.

Akcesoria związane z samochodem

Kierowca ciężarówki za granicą wykonując międzynarodowe zlecenie transportowe, powinien zadbać również o posiadanie akcesoriów związanych z samochodem oraz ładunkiem. Choć będą one różniły się w zależności od specyfikacji zestawu, powinniśmy pomyśleć o matach antypoślizgowych, pasach transportowych, kamizelce odblaskowej i obuwiu ochronnym czy akcesoriach zabezpieczających ładunek. Ponadto powinniśmy zabrać osoba zasłonkę dającą nam prywatność podczas odpoczynku na postojach, szczotkę do sprzątania auta, zestaw głośnomówiący, a także wygodne rękawice.

Porada: Niektóre państwa wymagają np. hełmu zabezpieczającego i okularów, więc warto mieć je na pokładzie!

Jeśli istnieje taka możliwość, warto w trasę międzynarodową zabrać ze sobą jak najwięcej sprzętu, który pomoże naprawić nam naszą ciężarówkę samemu w przypadku prostych usterek. Mogą być to dodatkowe koło zapasowe, klucze, bezpieczniki, taśma izolacyjna, kompresor, śrubokręty czy żarówki. Często usługi serwisowe za granicą są bardzo drogie nawet za podstawowe czynności. 

Rzeczy codziennego użytku – niezbędnik kierowcy 

Kierowca ciężarówki za granicą musi mieć przy sobie kilka rzeczy podczas długiej podróży. Przede wszystkim musi mieć dobrą mapę obszaru, przez który będzie przejeżdżać w wersji papierowej i cyfrowej. Musi również upewnić się, że ma odpowiednio dużo jedzenia i wody, aby wystarczyło na całą podróż. Dodatkowo warto mieć przy sobie apteczkę na wypadek sytuacji awaryjnych. Bardzo przydatne okażą się też okulary przeciwsłoneczne i wentylator do obniżenia temperatury w kabinie.

Mówiąc o typowych rzeczach potrzebnych do komfortowego przeżycia kilku — kilkunastu dni za granicą niezwiązanych z jazdą, należy zabrać ze sobą: śpiwór, ubrania na zmianę, lodówkę, sztućce i zastawę, czajnik, kosmetyki, ręcznik oraz klapki pod prysznic.

Jak wygląda praca kierowcy TIRa za granicą?

Praca kierowcy TIRa za granicą wygląda wbrew pozorom bardzo podobnie jak w Polsce, choć należy zwracać uwagę na nietypowe elementy. Praca ta również polega na jak najszybszym przymierzeniu całej trasy zgodnie z prawem ruchu drogowego. Często jednak będziemy musieli stosować się do innych zasad odnośnie np. czasu wypoczynku, godzin poruszania się czy stylu jazdy.

Przed wjazdem do kolejnego kraju kierowcy muszą sprawdzić aktualnie panujące przepisy, gdyż w razie ich złamania w skrajnej sytuacji może dojść nawet do zatrzymania pojazdu wraz z towarem. Muszą również stosować się do wypełniania dokumentacji wymaganej na danym terenie.

Warto również wspomnieć, że w innych państwach często obowiązuje zupełnie inna kultura jazdy i niepisane zasady. Należy zatem zapoznać się z nimi np. w internecie, aby przed wjazdem do danego kraju, wiedzieć czego możemy się spodziewać — co jest standardem, a czego kategorycznie nie wolno wykonywać np. w przeciwieństwie do Polski.

 Fot.: materiał prasowy Klienta 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*