Wzrasta zainteresowanie kredytami hipotecznymi

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wzrasta zainteresowanie kredytami hipotecznymi
Nieruchomości

Popyt na kredyty hipoteczne rośnie z miesiąca na miesiąc. Banki coraz chętniej ich udzielają. Dlaczego kredyty hipoteczne są tak popularne?

Dlaczego wzrasta zainteresowanie kredytami hipotecznymi?

Według wielu analityków takie zainteresowanie kredytami hipotecznymi pojawiło się po raz pierwszy w historii III Rzeczpospolitej. Większość ze złożonych wniosków kredytowych jest akceptowana. Tak duże zainteresowanie przekłada się na dłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Powodów wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi jest kilka. Pierwszym z nich jest to, że według wielu ekonomistów powoli rozpoczyna się dynamiczne odbudowywanie gospodarki po pandemii. Taka szybka odbudowa będzie miała pozytywny wpływ na rynek. 

Kolejnym powodem jest to, że według specjalistów od nieruchomości ceny mieszkań i domów będą stale rosnąć. Ostatnie jest to, że kredyt hipoteczny jest dla banku dobrym sposobem lokowania kapitału.

Kredyty hipoteczne stały się opłacalne?

Niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych. Warto pamiętać o tym, że ten stan nie będzie trwał wiecznie. Według najnowszych danych z NBP kredyty hipoteczne oprocentowane są na 2,8%, czyli mniej, niż wynosi inflacja. Wysokość oprocentowania jest niższa o 1/3 w porównaniu do zeszłego roku.

Raty kredytów hipotecznych są bardzo niskie np. rata dla kredytu hipotecznego w wysokości 300 tys. na 25 lat wynosi około 1400 zł. Dlatego warto korzystać z tak niskiego oprocentowania, lecz należy mieć świadomość, że stan ten nie będzie trwał wiecznie.

Według najnowszej mediany prognoz ekonomicznych za około dwa lata nastąpi wzrost stóp procentowych. Jednak podwyżka nie będzie duża. Dzięki temu nie będzie to obciążeniem dla domowego budżetu. Z symulacji przeprowadzonych przez analityków ekonomicznych wynika, że do 2025 roku rata kredytu hipotecznego może wzrosnąć o około 100 zł. 

Polskie banknoty o różnych nominałach
needpix.com/Społeczność CC0

Kolejna podwyżka stóp procentowych może nastąpić w 2025 roku, co spowoduje wzrost raty od 100 do 200 zł. Według tych samych prognoz w 2031 roku wysokość raty kredytu może być wyższa o 300–400 zł od obecnej. Wzrost stóp procentowych spowoduje wzrost raty kredytu o 25–30%.

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, to nie możesz wykorzystywać maksymalnej zdolności kredytowej. Warto zachować część gotówki jako poduszkę finansową. Dobrym pomysłem jest również planowanie domowego budżetu, odkładając część pensji.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny – zdolność kredytowa

W związku z niskimi stopami procentowymi banki wymagają wkładu własnego w wysokości 10 lub 20% wartości nieruchomości. Zdolność kredytowa dla modelowej trzyosobowej rodziny, w której dochód miesięczny to dwie średnie krajowe – 7902 zł, wynosi, w zależności od banku, od około 649 tys. zł do około 846 tys. zł. Aby zaciągnąć taki kredyt, rodzina musi mieć od 60 do 80 tys. w gotówce, aby pokryć wartość wkładu własnego i koszty transakcyjne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*