Cięcia w oprocentowaniu lokat dla gospodarstw domowych i firm

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Cięcia w oprocentowaniu lokat dla gospodarstw domowych i firm
Finanse

Oprocentowanie lokat terminowych już wcześniej było niskie. Obecnie, po ostatnich cięciach stóp procentowych, w wielu przypadkach wynosi ułamki procenta.

Na koniec czerwca 2020 roku średnie oprocentowanie lokat dla klientów indywidualnych wynosiło około 0,6 procent w skali roku, podczas gdy jeszcze w kwietniu sięgało 0,9 procent. Już teraz rentowność depozytów jest więc na rekordowo niskim poziomie, a wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach sytuacja oszczędzających ulegnie pogorszeniu.

Oprocentowanie spadnie poniżej zera?

Analitycy nie spodziewają się ujemnego oprocentowania lokat bankowych, jednak faktem jest, że niebezpiecznie zbliża się ono do zera. Wystarczy wspomnieć, że w czerwcu, w przypadku ofert lokat dla firm, wynosiło średnio 0,3 procent. Co więcej, niektóre instytucje w ogóle wycofały się z oferowania depozytowych firmowych.

Fatalna sytuacja, z jaką mierzą się obecnie oszczędzający, to oczywiście efekt obniżenia głównej stopy NBP z poziomu 1,5 do 0,1 procent. Z tego powodu obecnie tylko pojedyncze lokaty dają zarobić więcej niż 1,5 procent w skali roku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*