Licytacje komornicze – czym są i czy warto z nich korzystać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Licytacje komornicze – czym są i czy warto z nich korzystać?
Poradnik

Zakup ruchomości lub nieruchomości na aukcji komorniczej jest dla wielu osób bardzo kontrowersyjny. Czym są licytacje komornicze? Co warto na nich zakupić?

Czym są licytacje komornicze?

Licytacje komornicze są rodzajem publicznej sprzedaży ruchomości lub nieruchomości. Licytację wygrywa ta osoba, która zaoferowała najwyższą kwotę. W licytacji może wziąć udział prawie każdy, poza wymienionymi przez prawo osobami, czyli:

  • dłużnik i komornik oraz ich małżonkowie, dzieci, rodzeństwo i rodzice:
  • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym;
  • licytant, który nie spełnił warunków poprzedniej licytacji;
  • osoby mogące nabyć ruchomość lub nieruchomość za zezwoleniem Państwowym, którego nie przedstawiły.

Warunkiem przystąpienia do licytacji jest wpłacenie wadium, czyli 10% wartości licytowanej ruchomości lub nieruchomości. Jeśli cena oszacowanej ruchomości jest mniejsza niż 5 tys. zł, to wtedy nie jest wpłacana rękojmia.

Niespłacony dług może mieć bardzo przykre konsekwencje dla dłużnika, który nie wykazuje chęci współpracy i unika kontaktu z wierzycielem. Taka osoba musi liczyć się z tym, że prędzej czy później jego sprawa trafi na drogę sądową. Aby wyegzekwować dług, komornik w pierwszej kolejności zajmuje część wynagrodzenia oraz oszczędności na rachunku bankowym. Taka forma egzekucji jest prostsza dla komornika i bezpieczniejsza dla dłużnika. Jeśli w ten sposób komornik nie jest w stanie ściągnąć całego zadłużenia, to zajmuje składniki majątku dłużnika, które zostaną zlicytowane na licytacji komorniczej.

Dlaczego licytacje komornicze są niekorzystne dla dłużnika?

Egzekucja długu z majątku dłużnika jest procesem długotrwałym i bardzo kosztownym dla osoby zadłużonej. Cena wywoławcza jest najczęściej o ¼ niższa niż szacunkowa wartość ruchomości lub nieruchomości. Jeśli nikt nie złoży oferty kupna, to cena wywoławcza spada do 50% szacunkowej wartości. W przypadku licytowania nieruchomości dłużnik może stracić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych?

Jeśli ruchomość lub nieruchomość będzie wystawiona na licytację, to komornik musi dokonać stosownego obwieszczenia, które zostanie umieszczone w budynku sądu rejonowego, na stronie internetowej komornika oraz na stronie Krajowej Rady Komorniczej – jest to jedyny portal, w którym dostępne są wszystkie informacje o licytacjach komorniczych. W obwieszczeniu zawsze zawarte są informacje o:

  • terminie licytacji,
  • miejscu przeprowadzania licytacji,
  • przedmiocie licytacji (ruchomości lub nieruchomości),
  • ogólnych warunkach licytacji,
  • wartość oszacowaną i wartość wywoławczą,
  • (w przypadku nieruchomości) miejscu i czasie, w którym można ją oglądać,
  • wzmiance, że dłużnik nie jest przeszkodą do zlicytowania ruchomości lub nieruchomości, jeśli nie dostarczy dokumentu o zniesieniu egzekucji, a tym samym jej wstrzymaniu.

Co zrobić, aby przystąpić do licytacji komorniczej?

Jeśli chcesz wziąć udział w licytacji komorniczej, to musisz wpłacić wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej. Może być wpłacone w gotówce lub przelewem na konto. Pieniądze muszą być na koncie komornika najpóźniej jeden dzień przed licytacją. Przelew należy wykonywać z rachunku osobistego osoby, która przystępuje do licytacji. W przypadku wygranej licytacji kwota wadium jest odejmowana od wylicytowanej wartości. Na wpłatę różnicy osoba, która wygrała licytację ma 14 dni. Jeśli licytacja nie została wygrana, to wadium podlega zwrotowi.

Co można kupić na licytacji komorniczej?

Przedmiotem licytacji komorniczej są wszystkie elementy ruchome i nieruchomości dłużnika, oprócz wyjątków określonych przez Kodeks Cywilny – art. 829, 831 § 1 oraz 833 § 6. Zgodnie z tym artykułem licytacji nie podlegają m.in. rzeczy osobiste dłużnika. Najczęściej na licytację komorniczą trafiają:

  • pojazdy – komornik nie ma obowiązku sprawdzić stanu technicznego pojazdu, dlatego osoba licytującą powinna sprawdzić stan techniczny;
  • nieruchomości – jeśli dłużnik jest właścicielem ułamkowej części nieruchomości, to komornik może ją wylicytować.

Czy warto kupić ruchomości lub nieruchomości z licytacji komorniczej?

Licytacje komornicze są świetnym sposobem do nabycia ruchomości lub nieruchomości po okazyjnej cenie. Licytacje mają również kilka wad. Największą wadą jest posiadanie 10% wadium, co w przypadku licytacji nieruchomości wiąże się z posiadaniem kilkunastu lub kilkudziesięciu tys. zł w gotówce. Drugą dość poważną wadą jest uiszczenie opłaty za wylicytowany przedmiot w terminie 14 dni.

Zdarza się, że dłużnik nie może pogodzić się ze stratą ruchomości lub nieruchomości i składa skargę do sądu o złym przebiegu licytacji. Dopóki skarga nie zostaje rozpatrzona, to nabywca nie otrzyma wylicytowanej rzeczy. 

Fot. qimono/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*