Jest skuteczna szczepionka na COVID-19! Giełdy wystrzeliły w górę

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jest skuteczna szczepionka na COVID-19! Giełdy wystrzeliły w górę
Finanse

Firma Pfizer ogłosiła, że jej szczepionka na COVID-19 okazała się skuteczna i już za kilka miesięcy trafi do masowej sprzedaży. Na tę informację gwałtownie zareagowały rynki akcyjne.

Poniedziałkowa sesja na giełdach europejskich zapowiadała się dość spokojnie. Od rana utrzymywał się pozytywny sentyment, a większość indeksów akcyjnych notowała nieznaczne wzrosty. Wszystko zmieniło się około południa, gdy gigant farmaceutyczny Pfizer oficjalnie poinformował o pomyślnych rezultatach prac nad szczepionką.

5-procentowe wzrosty na indeksach akcji

W reakcji na informacje Pfizera w górę wystrzeliły giełdy w Europie oraz rynek kontraktów na amerykańskie indeksy akcji. Ogromnym zainteresowaniem inwestorów cieszyła się większość notowanych spółek, przez co w dosłownie kilkadziesiąt minut główne indeksy akcyjne, w tym polski WIG20, wzrosły o 3-4 procent – w przypadku niektórych wzrosty sięgnęły aż 5 procent.

Nie wszyscy mają powody do zadowolenia

Komunikat Pfizera negatywnie wpłynął natomiast na wyceny firm, które uczestniczą w wyścigu po skuteczną szczepionkę na COVID-19, a także większości innych przedsiębiorstw farmaceutycznych. To nie dziwi, bo przecież koniec lub choćby opanowanie pandemii dla wielu z nich oznacza spadek zysków.

Warto dodać, że dzisiejszy dzień nie był również udany dla posiadaczy złota i srebra. To bezpieczne przystanie dla kapitału w dobie kryzysu, tymczasem wzrost szans na opanowanie zarazy premiuje bardziej ryzykowny rynek akcyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*