Czy warto szukać pracy w Niemczech?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto szukać pracy w Niemczech?
Praca

Artykuł sponsorowany

Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w celu zarobkowym. Często celem takiej podróży są Niemcy. Czy jednak warto szukać tam pracy? W tym artykule przedstawiamy informacje na temat tego, gdzie w Niemczech najlepiej szukać pracy i na co zwrócić uwagę.

Jakie zawody są opłacalne?

Każdy, kto zastanawia się nad wyjazdem do Niemiec, myśli nad tym, jakie są realne szanse na znalezienie pracy. Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, przede wszystkim w niektórych obszarach. Największe szanse na znalezienie pracy w Niemczech mają osoby chcące pracować na tym stanowisku pracy, na które tam nie ma zbyt wielu chętnych. Szczególnie poszukiwani są tam na przykład pracownicy w zakresie:

– hydrauliki, techniki grzewczej, sanitarnej i klimatyzacji,

– doradztwa IT, oprogramowania i programowania,

– fryzjerstwa,

a także fizjoterapeuci, farmaceuci, instruktorzy nauki jazdy czy maszyniści transportu kolejowego. To tylko niektóre z zawodów, w których w Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Gdzie szukać pracy?

Poszukiwania pracy u naszych sąsiadów najlepiej rozpocząć w Internecie. Warto szukać na polskich stronach, ale jeśli znasz język niemiecki, śmiało sięgaj po niemieckie portale z ofertami pracy.

Oprócz tego, dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie stron internetowych konkretnych firm. Jeżeli więc znasz konkretną firmę, w której chciałbyś pracować, warto odwiedzić jej stronę. Innym sposobem są targi pracy. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że można na nich porozmawiać z przedstawicielami firm.

Jeżeli już jesteś w Niemczech, przeglądaj lokalną prasę. Często to właśnie w gazetach znajdują się ogłoszenia z pracą, a plusem jest to, że można znaleźć zatrudnienie blisko miejsca zamieszkania.

Co szczególnie warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o niemiecką kulturę pracy, warto wiedzieć kilka rzeczy. W Niemczech istnieje bardzo widoczna granica pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, dlatego lepiej zachować odpowiedni dystans. Przyjęło się również, że Niemcy bardzo przestrzegają zasad. Równa się to w ich oczach z profesjonalizmem. To samo dotyczy także punktualności.

Są to oczywiście uogólnienia, od których są wyjątki. Istnieją jednak przekonania na temat wysokiego profesjonalizmu w niemieckiej kulturze pracy, które często są zgodne z rzeczywistością.

Co ważne, nie w każdym zawodzie konieczna jest znajomość języka niemieckiego. Przykładowo, w przypadku pielęgniarek czy lekarzy jest to warunek niezbędny do wykonywania zawodu w Niemczech, ale w wielu zawodach to pracodawca decyduje o tym, czy znajomość języka niemieckiego jest wymagana. Im lepiej jednak znasz język, tym łatwiej będzie Ci znaleźć pracę.

Jak dostać się do Niemiec?

Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej, podróż do Niemiec jest bardzo prosta. Można więc zwyczajnie wsiąść w samochód i samodzielnie wybrać się do naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli jednak nie posiadasz auta albo z jakiegoś powodu nie możesz nim tam jechać, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm przewozowych, które organizują przewóz osób do Niemiec. Dla osób mieszkających blisko granicy dobrym rozwiązaniem może okazać się również dojazd bez konieczności przeprowadzki.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie kwestie, można śmiało powiedzieć, że warto szukać pracy w Niemczech. W zależności od Twoich kwalifikacji i kompetencji, możesz zdecydować się na wyjazd i rozpoczęcie tam pracy. Istotne jest jednak to, żeby dobrze zapoznać się z wymaganiami potencjalnego pracodawcy. Trzeba też korzystać z wiarygodnych źródeł ogłoszeń, żeby nie zostać oszukanym.

Zdj. główne: Ansgar Scheffold/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*