Karta kredytowa – pułapka czy same korzyści?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Karta kredytowa – pułapka czy same korzyści?
Poradnik

Karta kredytowa jest produktem finansowym, który ma wiele zalet i wad. Jak korzystać z karty kredytowej, aby było to jak najbardziej opłacalne?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest niezależnym produktem finansowym, wydawanym tylko przez bank. Aby otrzymać kartę kredytową, nie trzeba mieć konta osobistego ani firmowego w danym banku. Niektóre banki wymagają jednak założenia konta przed złożeniem wniosku o kartę kredytową.

Każda karta kredytowa posiada limit, którego wysokość jest ustalana na podstawie zdolności kredytowej. Płatności kartą nie mogą przekroczyć limitu przyznanego na koncie karty kredytowej. Gdy limit na karcie kredytowej zostanie przekroczony, to bank może nałożyć za to odsetki karne.

Zalety karty kredytowej

Karta kredytowa jak każdy produkt finansowy ma wiele zalet. Główną z nich jest możliwość korzystania z pieniędzy, których się nie posiada. Dzięki karcie kredytowej można nabyć wybraną rzecz, bez konieczności odkładania pieniędzy. Każda karta kredytowa ma określony limit, który ustalony jest na podstawie zdolności kredytowej. 

Kolejną zaletą karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, w którym oprocentowanie wynosi 0%. Długość tego okresu jest zależna od banku i wynosi od 45 do 61 dni. W praktyce oznacza to, że jeśli z karty kredytowej zostało wykorzystane np. 1000 zł i zostanie ta kwota zwrócona w czasie okresu bezodsetkowego, to nie są ponoszone żadne dodatkowe koszty.

Pickawood/pixabay.com

Następną zaletą karty kredytowej są rabaty oraz różne programy lojalnościowe. W wielu punktach jest możliwość skorzystania ze zniżek oraz dołączenia do programów lojalnościowych. Zgromadzone w programach punkty można później wymieniać np. na bony towarowe.

Ostatnią zaletą karty kredytowej jest budowanie pozytywnej historii kredytowej. Posiadanie karty kredytowej jest świetną okazją do zbudowania pozytywnej historii kredytowej w BIK.

Wady karty kredytowej

Karta kredytowa mimo wielu zalet, ma również wady. Jedną z nich jest to, że możemy wpaść w spiralę zadłużenia. Wiele osób nie ma żadnej kontroli nad tym produktem bankowym. Bardzo często problem pojawia się w chwili, gdy mija termin spłaty, a wysokość raty jest niemożliwa do spłacenia. Za każdy dzień opóźnienia zostają naliczone odsetki. Dlatego jeśli nie ma możliwości spłaty zadłużenia w terminie, to nie warto korzystać z tego produktu finansowego.

Drugą wadą kart kredytowych jest wysokie oprocentowanie, które jest znacznie wyższe niż oprocentowanie kredytów. Wysokość oprocentowania jest zależna od banku i może wynosić nawet 12% w skali roku.

Ostatnią wadą kart kredytowych są transakcje gotówkowe, za które pobierana jest wysoka prowizja. Za każdą wypłatę z karty kredytowej w bankomacie, bank pobiera opłatę w wysokości do 5%. Wypłata gotówki w bankomacie nie jest objęta okresem bezodsetkowym.

Dlaczego warto korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest świetnym produktem finansowym, jeśli korzysta się z niego rozważnie. Kartę kredytową należy spłacać w czasie trwania okresu bezodsetkowego. Dzięki temu zakupy staną się przyjemnością i na niespodziewane wydatki nie trzeba będzie ruszać pieniędzy na lokacie. 

Zakładanie karty kredytowej – na co zwrócić uwagę?

Założenie karty kredytowej jest bardzo poważnym zobowiązaniem, dlatego warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • koszt wydania i utrzymania karty kredytowej – w niektórych bankach nie ma kosztów związanych z utrzymaniem i wydaniem karty kredytowej. Jeśli jest opłata, to warto sprawdzić, jak można jej uniknąć;
  • długość okresu bezodsetkowego – zawsze należy wybrać ten najdłuższy;
  • oprocentowanie karty kredytowej;
  • dodatkowe usługi przypisane do karty – dodatkowe usługi zazwyczaj nie są obowiązkowe, lecz podnoszą miesięczny koszt karty;
  • konieczność posiadania dodatkowych produktów bankowych.

Fot. główna: profivideos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*