Według polskiego prawa dłużnik za niespłacone zobowiązania nie może trafić do więzienia. Kodeks karny przewiduje jednak wyjątki od tej reguły. Za jakie długi można trafić do więzienia?
Wiele osób obawia się, że za nieuregulowane zadłużenie np. raty kredytu mogą trafić do więzienia, lecz takie osoby nie mają się czego obawiać. Kodeks karny przewiduje tylko kilka rodzajów zadłużenia, za które można trafić do więzienia, a są to:
Do więzienia najczęściej trafiają dłużnicy alimentacyjni. Wystarczy, gdy dłużnik zalega z 3- miesięczną spłatą alimentów. Kary więzienia można uniknąć, jeśli dłużnik spłaci dług w ciągu miesiąca od otrzymania wezwania do zapłaty – podstawa prawna Kodeks karny art. 209 §1, 1a.
Ustawodawca przez oszustwo rozumie wszelkie sytuacje, w których kredytobiorca zataja prawdę, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę. Najczęstszymi oszustwami są:
Jeśli w wyniku oszustwa zostanie przyznany kredyt lub pożyczka, to takiej osobie grozi kara więzienia – podstawa prawna Kodeks karny art. 297.
Do więzienia można trafić również za wyprzedawanie lub ukrywanie majątku, aby nie uregulować zadłużenia.
Przestępstwem jest również praca na czarno lub ukrywanie wysokości pobieranego wynagrodzenia.
Podstawa prawna Kodeks karny art. 300 „§ 1. Kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte, lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Do więzienia można trafić również za niezapłaconą grzywnę – jest to forma kary zastępczej, która nie może przekroczyć 30 dni więzienia i zwalnia z konieczności spłaty zadłużenia. Więzienie jest ostateczną formą kary – wcześniej wierzyciel próbuje polubownie odzyskać należność. Jeśli takie próby okażą się nieskuteczne, to zostaje wszczęta egzekucja komornicza. Gdy taka egzekucja nie będzie skuteczna, to wówczas dłużnik jest oddelegowany do prac społecznych. Jeśli i od nich się uchyla, to wtedy zastosowane jest więzienie. Podstawa prawna Kodeks wykroczeń art. 25.
Posługiwanie się podrobionymi lub skradzionymi dokumentami jest przestępstwem, dlatego karalne jest przedstawienie:
Za takie zachowanie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – podstawa prawna kodeks karny art. 297.
Podatnik, który notorycznie uchyla się od płacenia podatku, może podlegać karze pozbawienia wolności – podstawa prawna Kodeks Karny Skarbowy art.54.
W przypadku kary za nie zapłacony podatek rozróżnia się 2 sytuacje:
Uchylenie się od płacenia podatku jest oszustwem podatkowym, jest nim np. niezgłoszenie umowy kupna-sprzedaży.
Posiadanie przeterminowanych zobowiązań nie jest przestępstwem. Przestępstwem jest uchylanie się od ich spłacania.
Fot. https://pixabay.com