Artykuł sponsorowany
Zrównoważony rozwój to obecnie hasło bardzo popularne, lecz nadal wielu osobom niemówiące zbyt wiele. Co więc się za nim kryje?
Od kilku lat zerkając na informacje przygotowywane przez naprawdę przeróżne firmy jesteśmy w stanie spotkać się z hasłem, które wykorzystywane jest nagminnie, lecz nie dla wszystkich może być ono w pełni jasne. Chodzi o tak zwany zrównoważony rozwój. Czy jednak za tym pojęciem kryje się coś więcej, czy może jest to jedynie zwykła PR-owa gadka dla konsumentów? Okazuje się, że za tymi słowami kryje się coś więcej – cały ruch, dzięki któremu dbamy nie tylko o to, jakie nasze życie jest obecnie, ale również o to, jak będzie ono wyglądało w bliższej lub dalszej przyszłości. Pora więc raz na zawsze wyjaśnić, czym tak właściwie jest zrównoważony rozwój i jak wciela się go w życie.
Jak możemy w najprostszy sposób wyjaśnić pojęcie zrównoważonego rozwoju? Bardzo dobrze opisuje to raport Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju, który powstał w 1987 roku. Według niego „zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”.
W przypadku zrównoważonego rozwoju możemy więc mówić o wszelkich działaniach, które nie obijają się negatywnie na nasze środowisko naturalne, a także na innych ludziach czy kulturach. Powiedzieć można więc o poszanowaniu środowiska przy równoczesnym ciągłym postępie społecznym i podtrzymywanym wzroście gospodarczym. To właśnie te czynniki, które są między sobą równoważone (nazwa tego hasła nie wzięła się znikąd) prowadzą właśnie do stabilnego, aczkolwiek zdrowego rozwoju nie tylko firm czy państw, ale niejako całej wręcz ludzkości.
Nie ma tak naprawdę jednego uniwersalnego wytłumaczenia pojęcia zrównoważonego rozwoju. Chociaż oczywiście możemy mówić o dogmatach, które ogólnie stoją za tym ruchem, w każdej branży zrównoważony rozwój będzie przybierać inną twarz. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj chociażby transport. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii idealnie wpisuje się w tę tendencję. W przemyśle możemy wspomnieć chociażby o systemach, które ograniczają emisję szkodliwych substancji do środowiska. Takich przykładów możemy mnożyć na pęczki.
Zrównoważony rozwój można prowadzić na wiele sposobów. To właśnie dlatego możemy wskazać sporo przykładów, które bardzo dobrze odwołują się do tychże założeń, jak na przykład wspomniane wcześniej ograniczanie korzystania z nieodnawialnych źródeł energii, których nie tylko posiadamy ograniczoną ilość, ale również działają niekorzystnie dla środowiska. Warto powiedzieć również o eliminowanie z użytku substancji szkodliwych i niebezpiecznych, walce z wykluczeniem konkretnych grup społecznych, a także rozwój bezpieczeństwa.
Chcesz wiedzieć, czego brakuje twojej firmie, by mogła chwalić się podążaniem za zrównoważonym rozwojem? Dobrym pomysłem będzie audyt i profesjonalne wsparcie strategiczne, które możesz znaleźć chociażby pod adresem https://audytel.pl/raportowanie-esg/.
Fot.: Thirdman/pexels.com