Długi po rodzicach – kto je spłaca i czy da się tego uniknąć? Sprawdź!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Długi po rodzicach – kto je spłaca i czy da się tego uniknąć? Sprawdź!
Finanse

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Więź łącząca dzieci z ich rodzicami jest jedną z najsilniejszych, jakie istnieją. Utrata mamy czy taty to zawsze bolesne doświadczenie. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że po zmarłych bliskich mogły pozostać niespłacone zobowiązania. Pojawia się więc pytanie: kto spłaca długi rodziców? Dowiedz się, jakie są zasady i czy można uniknąć tej odpowiedzialności.

Czy długi rodziców przechodzą na dzieci?

Zasadnicza odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak. Podstawowym wariantem dziedziczenia w Polsce jest to, które odbywa się na mocy prawnej. Zgodnie z przepisami, kiedy umiera rodzic, jego dzieci są upoważnione w pierwszej kolejności do przejęcia spadku po nim – razem ze współmałżonkiem zmarłej osoby.

Trzeba pamiętać, że osoby, które mają ustawowe prawo do dziedziczenia po zmarłym rodzicu, nie mogą wybierać, którą część majątku przejmą. Oznacza to, że nie można np. uzyskać tylko pozostawionego przez mamę czy tatę mieszkania albo samochodu, a zrezygnować z odpowiedzialności za ciążące na tej osobie długi.

Zarówno tzw. aktywa wchodzące w skład majątku, jak i pasywa (czyli przede wszystkim zadłużenie) są dzielone równomiernie pomiędzy wszystkie osoby, które mają prawo do dziedziczenia.

Czy można uniknąć odpowiedzialności za długi rodziców?

Uniknięcie spłacania długów rodziców jest możliwe. Taką „furtkę” dają przepisy prawa. Zgodnie z nimi, każda osoba, która odziedziczy majątek, może zadecydować, co zrobi z tym faktem i ma przed sobą trzy wyjścia. Są to:

  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – oznacza to, że spadkobierca odpowiada za wysokość długów pozostawionych przez rodzica tylko do wysokości odziedziczonych aktywów. To „domyślna” opcja, która staje się faktem, jeżeli spadkobierca nie wyrazi innego oświadczenia w ciągu 6 miesięcy od momentu śmierci krewnego (czyli otwarcia spadku). Może to zrobić u notariusza lub przed sądem;
  • przyjęcie spadku na wprost – w tej opcji dzieci odpowiadają w 100% za długi zmarłych rodziców, nawet jeżeli ich wysokość wykracza poza wartość odziedziczonego majątku;
  • odrzucenie spadku, a więc zrzeczenie się praw majątkowych – wówczas traci się zarówno możliwość przejęcia aktywów, np. mieszkania czy biżuterii po rodzicach, jak i odpowiedzialność za długi. Należy pamiętać, że nie można jedynie zrzec się długów, a przejąć majątek.

Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Bardzo często opłaca się przejąć na siebie długi rodziców, ponieważ są warte znacznie mniej niż pozostawiony majątek. Przykładowo, mama lub tata mogą zostawić 10 000 zł długu, ale także mieszkanie o wartości 300 000 zł. W takiej sytuacji, warto uregulować zobowiązanie.

Jak spłacić długi odziedziczone po rodzicach?

Jeżeli zdecydujesz się na spłatę długów rodziców, najlepiej jeżeli skontaktujesz się w tej sprawie z wierzycielem lub obsługującą Cię firmą windykacyjną, np. Ultimo.

Doradca podpowie, jakich formalności trzeba dopełnić, a przede wszystkim uzgodni korzystne i bezpieczne dla Ciebie warunki spłaty. Dług bez problemu można rozłożyć na raty i np. dostosować ich liczbę, a także dokładny termin comiesięcznych płatności do swoich potrzeb. Warto omówić te kwestie jak najszybciej, aby w możliwie krótkim czasie pozbyć się zobowiązania i móc cieszyć się, bez obciążeń, majątkiem pozostawionym przez rodziców.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*