Jak przygotować się do zmiany pracy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się do zmiany pracy?
Praca

Artykuł sponsorowany

Zmiana miejsca pracy wiąże się ze sporym stresem oraz z niepewnością. Czasami jest mimo wszystko konieczna. Można jednak sprawić, że będzie ona nieco łatwiejsza. 

Kiedy warto zrezygnować z obecnej pracy?

Rezygnacja z pracy to bardzo ważne postanowienie. Z tego powodu trzeba wszystko dobrze przemyśleć. Wiele osób decyduje się na takie działanie z różnych powodów. Częstym z nich jest po prostu chęć zmiany kariery lub wypalenie zawodowe. Rezygnacja z pracy wynika też niejednokrotnie z przeprowadzki do innego miejsca. Jeśli nie pracujesz zdalnie, a firma nie ma siedziby w miejscowości, w której będziesz mieszkać, jest to wtedy jedyna opcja. Warto zrezygnować z posady również, jeśli jest dla Ciebie zbyt stresująca lub po prostu się tam nie odnajdujesz. 

Jedną z przyczyn takiej zmiany jest też długi staż pracy i wkradająca się monotonia. W tym czasie mogą odmienić się Twoje zainteresowania. Niektórzy zmieniają również stanowisko, gdy oczekują wyższych zarobków. Poważnym powodem, nad którym nie warto się wiele zastanawiać, jest panujący mobbing. Warto być otwartym na takie zmiany, ponieważ wpływają one na rozwój osobisty. Pozwolą odkryć też nowe kompetencje. 

Zdobądź dodatkowe kwalifikacje oraz umiejętności

Jeśli masz odpowiednie zasoby finansowe, warto zrobić sobie małą przerwę i nieco podszkolić się w wybranej branży. Szczególnie jeśli decydujesz się na jej zmianę. Możesz wziąć udział w licznych kursach i szkoleniach. Niektóre z nich odbywają się nawet w weekendy. Oprócz ważnych umiejętności zyskasz też nowe kontakty i znajomości. Mogą się okazać pomocne w nowej ścieżce kariery. Praca w branży przemysłowej również wymaga odpowiednich kwalifikacji. Warto jest więc postawić na praktyczne kształcenie, które pomoże wyspecjalizować się w konkretnym zawodzie. 

Poważniejsze kursy są zakończone specjalnym certyfikatem, które są często uznawane przez potencjalnych pracodawców. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, to musisz wykazać się pracowitością i ciągle się dokształcać. W przypadku, gdy zastanawia Cię praca za granicą, warto nauczyć się danego języka, chociaż w podstawowym stopniu. 

Przygotuj CV i portfolio 

Warto jest zaktualizować CV, dodając do niego na przykład doświadczenie, zdobyte w obecnej pracy. Pamiętaj, żeby skupić w nim na swoim rozwoju osobistym. Uwzględnij to, ile wyniosłeś z poprzedniego stanowiska i co dzięki temu potrafisz. Pamiętaj, żeby dostosować CV do konkretnego miejsca, do którego je wysyłasz. Unikaj zbędnych informacji, które nie są do końca związane z daną branżą. 

Pokaż, że dobrze rozeznajesz się w stanowisku, na które aplikujesz. Zadbaj też o stronę graficzną, żeby była przejrzysta i czytelna. Niektóre profesje wymagają posiadania portfolio. Takie teczki przygotowuje się przykładowo na stanowisko fotografa, architekta, programisty, grafika czy ilustratora. Również skompletuj je sumiennie oraz jak najbardziej starannie. 

Poszukaj nowych ofert 

Przejrzyj różne ogłoszenia o pracę, w branży, która Cię interesuje. Najczęściej obecnie szuka się ich na stronach internetowych, takich jak https://workafford.pl/. Pamiętaj, że niektóre portale posiadają filtry, które pomogą Ci w poszukiwaniach. Jest to na przykład wymiar i miejsce pracy lub preferowane zarobki. 

Dobrze jest również założyć konto na LinkedIn. Portal ten pozwala na stworzenie swojej wizytówki pracowniczej. Możesz załączyć tam informacje istotne dla rekruterów. Dodatkowo jest tam opcja zdobycia opinii z poprzedniego miejsca pracy. Warto więc zakończyć współpracę z pracodawcą w dobrych stosunkach. 

Fot. StartupStockPhotos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*