Duża zmiana wysokości stóp procentowych i zapowiedź kolejnych podwyżek

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Duża zmiana wysokości stóp procentowych i zapowiedź kolejnych podwyżek
Finanse

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce poziomów stóp procentowych. To już szósta taka zmiana z rzędu. Chociaż w tej chwili słusznie główna uwaga zorientowana jest na wojnie panującej na Ukrainie i jej konsekwencjach, pewne jest, że wyższe stopy uderzą po kieszeniach milionów Polaków. Sprawdź szczegóły poniżej. 

Stopy procentowe wyższe o 0,75 p.p. Aktualna wysokość wszystkich stóp procentowych

Przed wtorkowym posiedzeniem RPP eksperci byli zgodni co do dalszego kierunku kształtowania poziomu stóp procentowych. Konsensus mieścił oscylował w zakresie 0,5 p.p. – 1,25 p.p. Ostatecznie RPP podniosła wszystkie stopy procentowe o 0,75 p.p. Obecne wysokości stóp prezentują się następująco:

  • stopa referencyjna – 3,50% w skali rocznej, 
  • stopa lombardowa – 4,00% w skali rocznej, 
  • stopa depozytowa – 3,00% w skali rocznej, 
  • stopa redyskontowa – 3,55% w skali rocznej, 
  • stopa dyskontowa weksli – 3,60% w skali rocznej. 

Decyzja  nie zaskoczyła środowiska finansowego, choć warto zwrócić uwagę na to, że jest to wyższa podwyżka stóp względem ostatnich. 

Reakcja na wyższe stopy procentowe

Wyższe stopy procentowe – wraz z pozostałymi zapewnieniami prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego – zostały wręcz entuzjastycznie przyjęte przez środowisko. Papierkiem lakmusowym potwierdzającym to zjawisko okazała się polska giełda. 9 marca WIG20 rósł z poziomu 1937,96 zł do 1973,25 zł. Również kurs złotego, np. na parze EUR/PLN, kontynuował wcześniej zapoczątkowane odbicie. 

Stopy procentowe na poziomie 3,50% to gorsze wiadomości do kredytobiorców, którzy powinni przygotować się na wyższe raty. Faktyczna różnica zależy od poziomu WIBOR oraz szczegółowych parametrów danego produktu finansowego, dlatego trudno jest jednoznacznie wskazać, o ile wzrosną raty kredytów. 

Stopa procentowa dla kredytów hipotecznych – wyższa o 5 p.p.?

Stopy procentowe będą coraz wyższe, a obecna, szósta z rzędu podwyżka, jest tylko jedną z wielu. Ta informacja może być najbardziej istotna zarówno dla inwestorów, przedsiębiorców, jak i kredytobiorców konsumpcyjnych. Prezes Glapiński zdradził również, że rozważane jest przyjęcie nowej formuły prac RPP, która zmiany będzie mogła wprowadzać nawet co 2 tygodnie, a nie co miesiąc. Wiadomość tę należy odczytywać w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej w związku z inwazją zbrojną Rosji na Ukrainie.

W kontekście podwyższania stóp procentowych warto zwrócić uwagę na ostatni komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z nim zaleca się, by banki przy udzielaniu kredytów hipotecznych przyjmowały minimalną zmianę stóp na poziomie 5 p.p. Zaaplikowanie tego postulatu przez banki oznacza niebywały wzrost trudności z pozyskaniem kredytu hipotecznego i znaczny spadek realnej zdolności kredytowej milionów Polaków.

Fot. Mediamodifier/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*