Co się działo w finansach w 2020 roku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co się działo w finansach w 2020 roku?
Finanse

Ten rok na lata pozostanie w naszej pamięci. Działo się w nim naprawdę dużo, ale niestety były to głównie rzeczy złe. Poniżej zebraliśmy najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w świecie finansów.

Epidemia koronawirusa wpłynęła na nasze codzienne funkcjonowanie, sposób nauki i pracy, ale również szereg innych dziedzin gospodarki. Był to okres wielu zmian, często nagłych, niespodziewanych. Duża część osób doświadczyła negatywnych wstrząsów w życiu zawodowym i osobistym, ale byli też tacy, którym przyniosła ona wiele korzystnych rozstrzygnięć. Wśród tych ostatnich był szereg inwestorów na rynkach finansowych i surowcowych, którzy skorzystali na hossie rozpoczętej po marcowym krachu.

Dodruk pieniądza na niespotykaną skalę

Jedną z najważniejszych konsekwencji wybuchu epidemii było wprowadzenie lockdownu – najpierw całkowitego, później częściowego. Okazał się on zabójczy dla wielu biznesów z różnych sektorów. Najbardziej ucierpiały branże: gastronomiczna, fitness, eventowa, ale również transportowa czy turystyczna. W praktyce, w mniejszym lub większym stopniu zamknięcie gospodarki wpłynęło na większość przedsiębiorstw.

Aby ratować miejsca pracy i ograniczyć skalę upadłości firm, rządy na całym świecie zaczęły organizować hojne programy wsparcia finansowego. W wielu przypadkach wiązało się to z wielkim ‘dodrukiem’ pieniędzy, bez którego nie udałoby się zapewnić wystarczającej pomocy. Prowadzenie tak hojnej polityki monetarnej i fiskalnej pozwoliło rozwiązać bieżące problemy, ale jednocześnie wywołało wzrost obaw o przyszłą inflację. Niejeden ekspert prognozuje, że w najbliższych latach, zwłaszcza gdy rzeczywistość wróci już do względnej normalności, wzrost cen mocno przyspieszy.

Stopy procentowe bliskie zeru

Kolejną ważną tegoroczną zmianą był spadek stóp procentowych, które już wcześniej znajdowały się na rekordowo niskich poziomach. W tym roku zostały one obniżone również w Polsce, i to aż trzykrotnie! Seria obniżek doprowadziła je ostatecznie do poziomów bliskich zeru – obecnie stopa referencyjna wynosi zaledwie 0,1 proc.

Obniżki stóp procentowych ucieszyły obecnych i przyszłych kredytobiorców, a jednocześnie spowodowały, że trzymanie środków na lokatach i kontach oszczędnościowych przestało mieć ekonomiczny sens. Inflacja w Polsce przekracza 3 proc., podczas gdy oprocentowanie takich produktów wynosi dziś średnio ułamki procenta. W wielu krajach jest podobnie, dlatego oszczędzający zaczęli szukać bardziej dochodowych alternatyw.

Marcowy krach i wielomiesięczna hossa

Gdy pod koniec lutego we Włoszech zaczęła szybko rozwijać się epidemia, nikt nie miał już wątpliwości, że mamy do czynienia z poważnym problemem, który obejmie praktycznie cały świat i potrwa wiele miesięcy, a może nawet lat. Szybko dotarło to również do inwestorów, którzy na początku marca zaczęli wyprzedawać swoje akcje, ale również złoto, srebro czy inne aktywa. Przez kilka tygodni na wartości traciło niemal wszystko, a panika dotarła na wszystkie światowe rynki.

Szybkie i stanowcze reakcje rządów oraz banków centralnych, które wpompowały potężne kwoty w ratowanie gospodarek, uspokoiły nastroje inwestorów. Z czasem skala ich optymizmu zaczęła przekraczać najśmielsze oczekiwania – mimo wciąż złej sytuacji gospodarczej, ceny akcji, złota, srebra i wielu innych aktywów weszły w silny długoterminowy trend wzrostowy. Hossa wyniosła wiele aktywów do rekordowych poziomów cenowych i póki co wciąż nie widać sygnałów, które mogłyby świadczyć o jej rychłym zakończeniu.

Inne ważne wydarzenia

W roku 2020 w szeroko rozumianym świecie finansów wystąpiło oczywiście więcej ważnych wydarzeń. Upadło wiele znanych firm, radykalnie zaostrzono politykę kredytową czy  wstrzymano realizację istotnych projektów. Pojawiły się też duże zmiany kursów walutowych – wystarczy wspomnieć, że dolar kosztował momentami blisko 4,3 zł, podczas gdy obecnie trzeba za niego zapłacić raptem 3,7 zł. Na ważne zmiany muszą też przygotować się klienci banków, które już zapowiedziały podwyżki opłat za korzystanie z popularnych produktów i usług. 

O tym, co przyniesie nadchodzący rok, zadecydują bieżące wydarzenia. Istotny będzie przebieg pandemii, efektywność szczepień i zachowania konsumentów. Na tę chwilę wciąż trudno prognozować, jak długo utrzyma się pozytywny sentyment na rynkach finansowych, i jakie ważne zmiany pojawią się w świecie finansów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*