Wyższy zasiłek dla bezrobotnych – już od 1 września!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Wyższy zasiłek dla bezrobotnych – już od 1 września!
GospodarkaPraca

1 września wejdą w życie przepisy, na mocy których bezrobotni otrzymają wyższą kwotę zasiłku. Podniesienie wysokości świadczenia ma kosztować w tym roku budżet państwa około 685 mln złotych. Ile dostaną sami zainteresowani?

Zasiłek dla bezrobotnych wynosił dotychczas co do zasady 881,30 zł w pierwszych trzech miesiącach i 692 zł w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku. W czerwcu weszła jednak w życie Ustawa o dodatku solidarnościowym, która zakłada, że od 1 września świadczenie wzrośnie do 1200 złotych.

Wyższy zasiłek dla wszystkich uprawnionych bezrobotnych

Po zmianach nowy zasiłek wyniesie 1200 zł w pierwszych 90 dniach i 942,30 zł w późniejszym okresie. Co ważne, uprawnieni do jego pobierania będą nie tylko nowo zarejestrowani bezrobotni, ale również ci, którzy wcześniej pobierali niższą kwotę świadczenia. 

Korzystne zmiany w zakresie ustalania prawa do zasiłku

Ważna zmiana dla bezrobotnych pojawi się również w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dzięki nim do 365 dni pracy warunkujących możliwość nabycia prawa do zasiłku będą zaliczać się okresy pracy, w których pracownik był zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu i otrzymywał wynagrodzenie niższe od pensji minimalnej. Nowa regulacja obejmie jednak wyłącznie tych, którym pracodawcy zmniejszyli wymiar czasu pracy na podstawie marcowej „ustawy covidowej”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*