Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kwestia dziedziczenia jest bardzo ważna zarówno dla spadkobierców, jak i spadkodawców. Dla każdej ze stron obowiązujące regulacje mogą być w wielu aspektach zaskakujące. Warto mieć jednak ich świadomość, aby zadbać o ochronę swoich interesów i bezpieczeństwo finansowe własne i bliskich. Na jakie kwestie powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Do kogo zgłosić się po porady prawne w przypadku wątpliwości?
Prawo spadkowe reguluje kwestie dziedziczenia. W związku z tym wpływa bezpośrednio na kształtowanie sytuacji majątkowej spadkobierców i spadkodawców. Jakie kluczowe regulacje dotyczą tego zagadnienia?
W polskim systemie prawnym można dziedziczyć na podstawie ustawy lub testamentu. Jeśli spadkodawca spisze swoją ostatnią wolę, to właśnie jej treść zdecyduje o poszczególnych składnikach majątku. Ma ona pierwszeństwo przed ustawowym trybem jego rozdzielania. Jeśli jednak testament nie powstanie, nastąpi przekazanie majątku na podstawie ustawy. W związku z tym w kręgu spadkobierców znajdą się osoby wskazane w normach prawnych — np. małżonkowie, dzieci, rodzice.
Jeśli chcesz wyraźnie wskazać, kto i co ma otrzymać, powinieneś sporządzić testament. Kancelaria adwokacka w Gdańsku jest miejscem, w którym możesz otrzymać szczegółowe informacje dotyczące tego, jak będzie wyglądała kwestia dziedziczenia ustawowego w Twojej sytuacji — zarówno jeśli będziesz spadkodawcą, jak i spadkobiercą.
Spadkobierca nie dziedziczy wyłącznie rzeczy materialnych i praw rzeczowych, ale również wierzytelności, które przysługują osobom trzecim. To oznacza, że przyjmując spadek, nabywasz równocześnie długi (np. pożyczki, kredyty i inne niespłacone zobowiązania).
Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz przyjąć spadek (wtedy przejmiesz prawa i obowiązki bez ograniczeń), odrzucić go albo zdecydować się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W ostatniej sytuacji spadkobierca odpowiada za długi zmarłego wyłącznie do wysokości odziedziczonego majątku, a nie za całe istniejące zadłużenie.
Porady prawne mogą okazać się pomocne przy określeniu tego, co będzie najbardziej opłacalne w konkretnej sytuacji. Prawnik przeanalizuje Twoją sytuację i podpowie Ci, jak się w niej zachować, aby zadbać o ochronę Twoich interesów.
Niezależnie od tego, czy dziedziczysz na podstawie testamentu, czy ustawy, masz prawo odrzucić spadek. Wówczas nie odziedziczysz żadnych praw i obowiązków. Pamiętaj jednak, że wtedy prawo do przyjęcia spadku przechodzi na kolejną uprawnioną osobę — może to być np. Twoje dziecko, a później wnuk.
Jeśli chodzi o osoby małoletnie — co do zasady — na dokonanie czynności odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu małoletniego wymagana jest zgoda sądu, z jednym wszakże wyjątkiem. W dniu 15 listopada 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która dotyczy oświadczeń o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego.
Według nowego przepisu art. 101 § 4 k.r. i o. nie wymaga już zezwolenia sądu odrzucenie spadku w imieniu małoletniego przez rodzica, który uprzednio odrzucił spadek w imieniu własnym i tym spowodował powołanie do dziedziczenia małoletnie dziecko. W takim przypadku do czynności odrzucenia spadku w imieniu dziecka uprawniony jest rodzic, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie przez oboje rodziców. W każdym innym przypadku do czynności odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka wymagana jest zgoda sądu.
Kancelaria adwokacka Cejrowski w Gdańsku to miejsce, w którym otrzymasz kompleksową pomoc w zakresie spraw spadkowych. Prawnik poinformuje Cię, jak możesz zarządzać swoim majątkiem, jak zachować się w konkretnej sytuacji związanej z dziedziczeniem. Pomoże też przygotować m.in. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku czy podpowie, jak sporządzić treść testamentu, która będzie w pełni odzwierciedlała Twój zamiar. Profesjonalna pomoc będzie niezwykle przydatna w dbaniu o ochronę interesów prawnych i pełną realizację ostatniej woli.