Gdzie bezpiecznie przechowywać złoto i inne kosztowności?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Gdzie bezpiecznie przechowywać złoto i inne kosztowności?
Finanse

Ważne jest nie tylko oszczędzanie pieniędzy i pomnażanie majątku, ale również odpowiednie zabezpieczenie swoich dóbr. Pytanie zatem, jak bezpiecznie przechowywać złoto oraz inne wartościowe rzeczy?

Złoto, srebro czy drogocenna biżuteria cieszą się zainteresowaniem inwestorów, miłośników towarów luksusowych, ale niestety również złodziei. Jeśli wartość takich dóbr jest stosunkowo niewielka, czyli nie przekracza kilku, kilkunastu tysięcy złotych, można je trzymać w swoim domu. Może być to jakieś nieoczywiste miejsce, na które nie wpadnie potencjalny złodziej, albo specjalny sejf. Posiadając kosztowności o większej wartości, lepiej jest już skorzystać z innego rozwiązania. Oto kilka pomysłów na ich przechowywanie, które zapewnią wysokie poczucie bezpieczeństwa.

Bezpiecznie jak w banku

Posiadane kosztowności można przechowywać między innymi w banku, wynajmując w nim sejf lub skrytkę. Takie rozwiązanie jest bezpieczne, ale wiąże się z dość wysokimi opłatami, co jest efektem przede wszystkim niewielkiej konkurencji na rynku. Obecnie tylko kilka banków oferuje możliwość przechowywania kosztowności – prywatne firmy, które świadczą tego typu usługi, cieszą się mniejszym zaufaniem i nie stanowią bezpośredniej konkurencji. Warto też dodać, że ze względu na tak ubogą ofertę, niektórym osobom może być trudno  znaleźć w swojej okolicy jakąkolwiek wolną skrytkę lub sejf.

Powyższy sposób przechowywania kosztowności, mimo wspomnianych mankamentów, w pewnych przypadkach może okazać się dobrym rozwiązaniem. Z drugiej strony, niektóre drogocenne rzeczy, w tym złoto inwestycyjne, powinno pozostać pod pełną kontrolą swojego właściciela. Sztabki złota czy złote monety bulionowe są nabywane po to, aby uniezależnić się od systemu finansowego i decyzji banków centralnych. Powierzenie ich bankowi oznacza utratę tej istotnej korzyści.

Przechowywanie złota u dealera lub producenta

Jeśli mowa o przechowywaniu srebra lub złota inwestycyjnego, to lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie  z usług komercyjnego skarbca lub sprzedawcy, u którego zakupiło się sztabki lub monety. Związane z tym opłaty są podobne, jak w przypadku skrytki czy sejfu bankowego, przy czym ich ostateczna wielkość zależy od szczegółów danej oferty.

Co ważne, przechowując złoto u prywatnego podmiotu można uchronić się przed niekorzystnymi zmianami w przepisach. Chodzi tu na przykład o ‘nagłe’ wprowadzenie podatku od depozytów bankowych. Taką daninę niespodziewanie wprowadził w przeszłości na przykład rząd cypryjski, który ratował finanse publiczne przed skutkami kryzysu finansowego z 2007 roku.

Przechowywanie kosztowności w domu

Przechowywanie kosztowności w banku lub skarbcu prywatnej firmy to koszt od kilkuset do ponad 1000 złotych rocznie. Dlatego jeśli drogocenne rzeczy mają być przechowywane przez długi czas, dla części osób lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup sejfu. Solidny sejf z dobrymi zabezpieczeniami kosztuje kilka tysięcy złotych, czyli mniej więcej tyle samo, ile trzymanie kosztowności w banku przez okres około 10 lat. To spore koszty, jednak dla większości osób, które dysponują większym majątkiem nie ma lepszej alternatywy. To wciąż lepszy wybór niż przechowywanie kosztowności w materacu, obrazie czy ozdobnym wazonie.

W najlepszej sytuacji wydają się być osoby posiadające własny dom lub działkę rekreacyjną. Warte rozważenia jest bowiem przechowywanie złota i innych kosztowności w ziemi. Jeśli zakopią je w sobie tylko znanym miejscu, a przy tym odpowiednio głęboko, szanse na znalezienie skarbu przez złodzieja będą minimalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*