Rząd chce opodatkować Airbnb

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Rząd chce opodatkować Airbnb
BiznesPrawo

Resort finansów poinformował niedawno o planach opodatkowania amerykańskiego serwisu Airbnb. Czy Ministerstwo zdecyduje się na ten krok?

Ministerstwo Finansów jeszcze do niedawna zamierzało wprowadzić podatek dla technologicznych gigantów. Przychody z niego według szacunków miały wynosić około 217,5 mln złotych. Jednak podczas wizyty wiceprezydenta USA rząd oficjalnie poinformował o rezygnacji z tych planów.

Opodatkowanie innych biznesów opartych na gospodarce cyfrowej

Szef Ministerstwa Finansów, Tadeusz Kościński, w rozmowie z dziennikarzem „Financial Times” wspomniał, że firma Airbnb powinna płacić podatki w Polsce. Minister zastanawiał się również nad możliwością opodatkowania innych biznesów opartych na gospodarce cyfrowej. Nie jest to niczym nowym, bowiem takie rozwiązanie rozważa się w wielu innych krajach.

Rząd USA blokuje podatek cyfrowy?

Francja była bardzo zdeterminowana, aby wprowadzić podatek cyfrowy. Jednak uległa polityce USA i nie wprowadzi w tym roku podatku dla takich firm jak Facebook, Amazon oraz Google. Opodatkowanie przez Francję podatkiem cyfrowym w wysokości 3% amerykańskich serwisów skutkowałoby nałożeniem przez USA cła w wysokości  2,4 mln dolarów na francuskie towary. Siła perswazji rządów USA była tak duża, że Francja zrezygnowała ze swoich planów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*