Gdzie opłaca się zainstalować monitoring?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Gdzie opłaca się zainstalować monitoring?
Poradnik

Artykuł sponsorowany

Monitoring często pozwala zwiększyć bezpieczeństwo danego obiektu. Bez względu na to, czy kamery znajdują się w miejscu publicznym, czy na prywatnych posesjach, to bardzo dobre rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo. Gdzie szczególnie warto zainstalować monitoring?

Monitoring w domu

To coraz częściej wybierane rozwiązanie. Jest popularne zwłaszcza wśród osób, które często podróżują i zostawiają dom bez opieki. Monitoring domowy pozwala zapewnić domowi czy mieszkaniu bezpieczeństwo podczas nieobecności właściciela.

Zalety

Nowoczesne systemy monitoringowe posiadają opcję powiadomień SMS i e-mail, która jest dużą zaletą. Pozwala mieć pewność, że sytuacja, kiedy ktoś niepożądany zjawi się w domu, zostanie zauważona. Poza tym, często domowy monitoring łączony jest z innymi systemami alarmowymi. Na przykład, można na odległość z użyciem smartfona włączyć światła, które wypłoszą potencjalnego włamywacza. Monitoring dobrze też połączyć z alarmem.

Monitoring w domu to także dobre rozwiązanie dla osób posiadających zwierzęta i dzieci. W tym pierwszym przypadku kamery przydadzą się podczas nieobecności właściciela, żeby sprawdzić, co robi zwierzak. Jeśli chodzi natomiast o dzieci, to bez wychodzenia z jednego pomieszczenia możemy sprawdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Oprócz zamontowania kamer w budynku, warto też umieścić monitoring na terenie posesji. Pozwoli to już w momencie przekroczenia ogrodzenia przez niepożądaną osobę, dowiedzieć się o tym. Kamery znajdujące się na zewnątrz budynku najczęściej wyposażone są w podczerwień, więc będą dobrze działać nawet nocą.

Miejsca publiczne

Zalety

Zalet kamer w miejscach przestrzeni publicznej jest bardzo dużo. Oprócz kradzieży w sklepach czy centrach handlowych, pozwalają one rozwiązać inne sprawy, często dużo bardziej poważne. Monitoring w przestrzeniach publicznych zwiększa poczucie obywateli. Kamera PTZ, czyli urządzenie dostosowane do monitoringu większych przestrzeni, doskonale sprawdzi się w przypadku takich miejsc jak parking, sala koncertowa czy centrum handlowe.

Oprócz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w miejscach z monitoringiem, posiada on też inne zalety. Często już sama obecność kamery działa jako ostrzeżenie, że czyn niezgodny z prawem zostanie zarejestrowany, a sprawcę może spotkać kara. To bardzo ważny argument przemawiający za tym, że monitoring w miejscach publicznych jest bardzo przydatny.

Kamery w przestrzeni publicznej

Jeżeli chodzi o parkingi, to monitoring jest szczególnie przydatny przy rozstrzyganiu spornych kwestii. Jeśli dojdzie do uszkodzenia więcej niż jednego samochodu, to uczestnicy mogą rozwiać wszelkie wątpliwości co do zdarzenia, oglądając nagranie z kamer.

Monitoring jest też bardzo potrzebny na terenie szkół. Kamera rejestruje wszelkie nieprawidłowe zachowania uczniów, chociażby akty przemocy rówieśniczej czy wandalizmu. Monitoring pozwala też tutaj kontrolować osoby wchodzące na teren szkoły, czyli potencjalnych złodziei i innych.

W komunikacji miejskiej kamery często pomagają złapać kieszonkowca albo sprawcę zniszczeń. Podobną funkcję pełni monitoring na dworcach, w przejściach podziemnych czy na deptakach. Nagrania z monitoringu miejskiego są również często wykorzystywane przez policję w celu poszukiwania zaginionych osób.

Monitoring na terenie miasta pozwala też zarejestrować wszelkie akty wandalizmu, jak na przykład demolowanie przystanków, śmietników czy samochodów. Nagrania z kamer posiadają bardzo dobrą jakość, dzięki czemu ustalenie tożsamości konkretnej osoby nie stanowi większego problemu.

Zdj. główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*