Głęboka recesja w Polsce. Mamy rekordowy spadek PKB!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Głęboka recesja w Polsce. Mamy rekordowy spadek PKB!
Gospodarka

To, że w drugim kwartale tego roku wystąpi głęboka recesja, było oczywiste. Ostatecznie okazało się, że Polska zanotowała rekordowo wysoki spadek PKB.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w drugim kwartale 2020 roku produkt krajowy brutto Polski spadł aż o 8,9 proc. względem poprzedniego kwartału i o 8,2 proc. w ujęciu rok do roku. Mowa tu o wstępnych szacunkach dotyczących realnego PKB, czyli uwzględniającego wzrost cen.

Jest źle, ale lepiej niż prognozowano

Gigantyczne straty, jakie gospodarka poniosła w drugim kwartale to oczywiście efekt kwietniowego lockdownu. Warto jednak odnotować, że analitycy spodziewali się, iż wyrządzi on jeszcze większe szkody. Narodowy Bank Polski prognozował spadek na poziomie 10,6 proc. w ujęciu rok do roku, a średnia mediana szacunków wynosiła 8,9 procent. To jednak marne pocieszenie, bo polskie PKB spadło najmocniej od 25 lat, czyli od momentu, w którym dostępne stały się tego typu porównywalne statystyki.

Trzeci kwartał będzie lepszy

Od czerwca trwa intensywna odbudowa życia gospodarczego, dlatego PKB za trzeci kwartał będzie prezentować się zapewne znacznie lepiej niż za kwartał drugi. Mając na uwadze niską bazę, można się wręcz spodziewać, że w ujęciu kwartał do kwartału jego wzrost będzie najwyższy w historii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*