Bitcoin – z czego wynika jego fenomen?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Bitcoin – z czego wynika jego fenomen?
FinanseGospodarka

Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut. Wszyscy inwestorzy są anonimowi, a transakcje odbywają się poza systemem bankowym. Czym jest Bitcoin? Na czym polega jego fenomen?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest anonimową cyfrową kryptowalutą o dużej popularności. Wartość tej waluty waha się w zależności od różnych czynników np. popytu. Każda transakcja Bitcoina jest umieszczana w bazie BlockChain. Jest to łańcuch bloków, który jest transparentny. Służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w kryptowalutach.

Głównym fenomenem Bitcoina jest to, że jest to pierwsza forma cyfrowej gotówki – jest niescentralizowany. BTC traktowany jest jako „cyfrowe złoto”, stając się inspiracją do powstania innych kryptowalut. Dzięki tej kryptowalucie powstało DEFi (zdecentralizowane finanse). Bitcoin jest aktywem cyklicznym nazywanym „bańką spekulacyjną”.

Tajemnica powstania Bitcoina 

Powstanie Bitcoina datuje się na październik 2008, czyli opublikowanie manifestu przez Satoshi Nakamoto. Jest to osoba lub osoby, których tożsamość jest do tej pory nieznana. Satoshi Nakamoto jest jednym z członków listy mailingowej metzdowd.com. W późniejszym okresie dołączyły inne osoby m.in. Hall Finney. Pierwsze uruchomienie Bitcoina odbyło się 3 stycznia 2009 roku.

Ważną datą w historii Bitcoina jest 3 styczna 2014 roku, czyli narodziny technologii BlookChain (bazy służącej do księgowania wszystkich transakcji w kryptowalutach.). Kolejną ważną datą w historii tej kryptowaluty jest 6 lutego 2010 roku – powstanie pierwszej giełdy Bitcoin Market.

Fot. geralt/pixabay.com

Pierwsza transakcja z użyciem Bitcoina miała miejsce 22 maja 2010 roku, gdy 10 tys. bitcoinów zapłacono za pizzę. Wtedy 10 tys. BTC było warte około 30 USD. Na pamiątkę tego wydarzenia 22 maja obchodzony jest Bitcoin Pizza Day”.

Niecały rok później powstała pierwsza polska giełda kryptowalut bitomat.pl. Niestety upadła trzy miesiące później w sierpniu 2011 roku, generując straty w wysokości 17 tys. bitcoinów.

Kopalnie Bitcoinów

Dwa lata temu można było Bitcoina wydobywać samodzielnie metodą „kopania” w jednej lub kilku kopalniach. Wystarczyło mieć do tego program Bitcoin Miner. Mianem „kopania’’ określa się skomplikowane procesy matematyczne dokonywane przy użyciu sprzętu o wysokiej mocy obliczeniowej. Wynik kopania był wypadkową szczęścia, mocy sprzętu i trudności sieci.

Od ponad dwóch lat kryptowaluty można nabyć w niektórych kantorach internetowych. Dzięki temu można szybko je wymienić.

W jaki sposób zacząć inwestować w kryptowaluty?

Aby inwestować w kryptowaluty, trzeba mieć podstawową wiedzę ekonomiczną. Zanim zainwestujesz w kryptowaluty, musisz wybrać odpowiedni wirtualny portfel do ich przechowywania. Dostępne są portfele internetowe, do zapisania na twardym dysku i zewnętrzne.

Zanim wybierzesz portfel, musisz sprawdzić, jakie ma zabezpieczenia przed cyber oszustami. Portfeli kryptowalut nie da się zhakować, ponieważ zabezpieczone są SEED, czyli ziarenkami – słowami losowymi, które są prywatnym kluczem. Nie wolno go nikomu podawać.

Gdy już wybrałeś portfel, pora go zapełnić kryptowalutami. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • kupując w kantorze internetowym,
  • kupując od innej osoby np. na giełdzie Bitcoin Market;
  • za pomocą programów do kopania Bitcoinów.

Jakie są korzyści z posiadania z Bitcoinów?

Posiadanie Bitcoina daje bardzo dużo możliwości np. można kupić towary, które nie są dostępne za rzeczywiste waluty. Kryptowaluty pozwalają na przeprowadzanie anonimowych transakcji. Coraz więcej sklepów akceptuje płatność w Bitcoinach.

W ostatnim czasie cena Bitcoina mocno wzrosła. 1 BTC wart jest około 127 tys. zł. Wartość tej waluty na przestrzeni ostatniego roku wzrosła siedmiokrotnie. W szczytowym momencie w połowie kwietnia wartość 1 BTC wynosiła ponad 63 tys. zł.

Czy korzystanie  Bitcoinów niesie ze sobą zagrożenia?

Wirtualne portfele Z BTC atakowane są przez cyberprzestępców. Transakcje w kryptowalutach nie podlegają żadnej kontroli. Dlatego bardzo często BTC są wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy i nielegalnego handlu.

Inwestowanie w kryptowaluty może być bardzo niebezpieczne, jeśli inwestują niedoświadczone osoby. Giełda kryptowalut cechuje się bardzo dużą zmiennością, jest to spowodowane tym, że kryptowaluty nie zostały do końca wycenione w stosunku do złota. 

Fot. główna: MichaelWuensch/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*