Jak wybrać najlepszą lokatę? Czym kierować się przy wyborze?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać najlepszą lokatę? Czym kierować się przy wyborze?
Finanse

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lokaty były do niedawna bardzo często wybieranym instrumentem finansowym, który pozwalał na spore zyski. Jednak od jakiegoś czasu trudno jest wybrać propozycję, która zaoferuje dobre warunki i zarobek na odpowiednim poziomie. Wariantów jest wiele i osoba, która nie ma rozeznania, może mieć problem z wyborem lokaty dla siebie.

Lokata – jak ją wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać lokatę. Z reguły mechanizm jej działania jest prosty, ale bardzo często banki operują skomplikowanym nazewnictwem, a klienci po prostu się gubią. W efekcie nie do końca wiedzą, na co się zdecydować i czy ich wybór jest odpowiedni. Większość lokat działa bardzo podobnie – trzeba podpisać z bankiem umowę i wpłacić na rachunek lokacyjny określoną sumę. Założenie jest proste – nie można z tych pieniędzy korzystać przez cały okres trwania lokaty. Jeśli umowa zostanie dotrzymana, bank zwróci wpłacone środki wraz z odsetkami. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami zawieranej lokaty, ponieważ nie wszystkie banki zwracają depozyt w przypadku zerwania umowy, co wiąże się z ogromną stratą dla klienta. To dlatego tak ważne jest czytanie regulaminu – zwłaszcza tekstu zapisanego drobną czcionką. Kolejną kwestią, o którą warto dopytać jest kapitalizacja odsetek, czyli dopisywanie narosłych już odsetek do kapitału, co pozwala na zwiększenie sumy bazowej.

Warto podkreślić, że w większości przypadków zawarcie lokaty nie wiąże się z żadnym ryzykiem i wielu klientów jest w stanie wypracować całkiem dobry zysk. Przed dokonaniem wyboru dobrze będzie zapoznać się z rodzajami lokat. Pierwszą kwestią jest czas jej trwania. Można zdecydować się na lokatę krótkoterminową – 1-dniową, miesięczną – lub długoterminową – np. 3-miesięczną. To właśnie ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej popularna i może pozwolić na wypracowanie większego zysku. Bardzo często wybierane są również tzw. lokaty rentierskie, które pozwalają na szybsze dysponowanie wypracowanym zyskiem. Wszystko za sprawą regularnie wypłacanych odsetek – np. co miesiąc, a nie dopiero na koniec okresu umowy.

Dla kogo jest lokata?

Propozycja lokaty jest zazwyczaj adresowana do klienta, który w konkretnym momencie posiada nadwyżkę gotówki, której przez jakiś czas nie zamierza w żaden sposób wykorzystywać. Wpłacenie tej sumy na rachunek lokacyjny pozwala wypracować zysk, a jednocześnie chroni przed wydaniem pieniędzy, ponieważ w wielu przypadkach nie ma możliwości wcześniejszego wycofania środków z rachunku. Wszystko dlatego, że może to wiązać się z utratą kapitału. Warto jednak dokładnie przeczytać zapisy umowy, która z pewnością mówi o takich sytuacjach. Lokata na pewno nie jest przeznaczona dla osób, które obawiają się nagłych wydatków i tego, że mogą być zmuszone do wypłaty pieniędzy. Wtedy zdecydowanie lepszym wyborem okaże się konto oszczędnościowe.

Wyboru odpowiedniej lokaty można dziś dokonać online – podobnie jest z podpisaniem umowy. Jeśli jesteśmy klientami danego banku, możemy otworzyć lokatę kilkoma kliknięciami i automatycznie przelać na nią środki z konta głównego. Nie musimy marnować czasu na wizyty w placówkach banku. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, dobrze będzie zdecydować się na rozmowę z pracownikiem instytucji finansowej, który odpowie nam na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Spośród sporej ilości propozycji lokat trudno jest nam wybrać tę odpowiednią. Warto zapoznać się z regulaminem każdej z dostępnych propozycji i z ewentualnymi konsekwencjami jego złamania. Bardzo ważną kwestią jest wybór lokaty o najwyższym możliwym oprocentowaniu, ponieważ to właśnie ono odpowiada za nasz zysk. Czasami pojawiają się opcje dedykowane nowym klientom, które oferują świetne warunki i pozwalają na wypracowanie z wpłaconej sumy dużo większej kwoty. Na pewno jest to okazja, którą opłaca się rozważyć. Ważny jest również rodzaj oprocentowania, które może być stałe lub zmienne. W obecnej sytuacji najlepiej będzie wybrać oprocentowanie stałe, ponieważ dzięki temu będziemy mogli od razu określić swój zysk po zakończeniu umowy. Jednym słowem – wiemy, ile zarobimy. Z kolei oprocentowanie zmienne może sprawić, że zysk nie będzie taki, jak sobie założyliśmy.

 Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

Lokata na nowe środki – czym jest i dla kogo jest przeznaczona? | Porównaj lokaty (porownaj-lokaty.pl)

Czym się kierować przy wyborze lokaty – Informacje i porady o lokatach bankowych (rankinglokat.org.pl)

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*