Jak wywalczyć podwyżkę w pracy? Oto 10 najlepszych sposobów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wywalczyć podwyżkę w pracy? Oto 10 najlepszych sposobów
Praca

Polacy w porównaniu do innych europejskich krajów zarabiają mało. Kiedy i w jaki sposób należy walczyć o podwyżkę?

Jaki moment jest najlepszy do rozmowy o podwyżkę?

O podwyżce warto rozmawiać z pracodawcą w kilku sytuacjach:

1. Po własnym spektakularnym osiągnięciu

Jeśli firma odniosła spektakularny sukces dzięki Twojemu projektowi.

2. W momencie otrzymania dodatkowych obowiązków

Jeśli otrzymałeś dodatkowe obowiązki, bo np. jakiś pracownik odszedł, to powiedz o tym swojemu przełożonemu. W takiej sytuacji jest duża szansa, że zgodzi się na podwyżkę.

3. Przed przystąpieniem do wymagającego projektu

Jeśli Twój szef przekazał Ci do zrealizowania projekt dla bardzo ważnego klienta, tym samym ceni Twoją pracę. Jest to odpowiedni moment do zasugerowania szefowi, że podwyżka jeszcze bardziej zmotywowałaby Cię do pracy. 

4. Wyniki finansowe firmy są bardzo dobre 

Warto walczyć o podwyżkę, w sytuacji, gdy firma ma bardzo dobre wyniki finansowe. Wtedy istnieje duża szansa otrzymania podwyżki.

5. Przed końcem roku

Firmy bardzo często z końcem roku planują budżet na kolejny rok. Jeśli nie wystąpisz o podwyżkę „w starym” roku, to w nowym roku możesz jej nie dostać.

10 najlepszych sposobów na walkę o podwyżkę

1. Ustal z szefem odpowiedni termin 

Termin rozmowy o podwyżkę powinien być wcześniej ustalony z szefem. Jeśli pracujesz w korporacji, to warto napisać maila z prośbą o spotkanie w sprawach finansowych. Każdy szef domyśli się, że chodzi o podwyżkę.

2. Wybierz najlepszy moment 

Sytuacje, w których należy prosić szefa o podwyżkę, opisałam powyżej.

3. Przygotuj się do rozmowy

Wiesz, kiedy na pewno nie otrzymasz podwyżki? Wtedy, kiedy sam nie będziesz wierzył, w to, że możesz ją otrzymać. Warto przed rozmową z szefem wypisać swoje mocne strony, które przekładają się pozytywnie na wyniki finansowe w firmie. Wszystkie Twoje pozytywne cechy muszą przekładać się na zyski Twojej firmy.

4. Nie obgaduj kolegów

W wielu firmach wysokość wynagrodzenia pracowników jest tajna, tzn. nikt nie wie, jaką stawkę ma inny pracownik. Dlatego dla szefów argumentem o podwyżkę nie jest stwierdzenie, że „Kowalski zarabia więcej ode mnie, a ma taki sam zakres obowiązków”.

5. Nie mów, że odejdziesz z firmy

Grożenie odejściem z firmy jest najgorszym, co możesz zrobić, bo szef i tak Ci nie uwierzy, a o podwyżce będziesz mógł zapomnieć.

6. Zaskocz aktywnością zawodową 

W firmach najlepiej zarabiają ci, którzy wpływają na rozwój przedsiębiorstwa. Zaskocz szefa jakimś ciekawym rozwiązaniem, które pozytywnie wpłynie na rozwój firmy. Poinformuj szefa np. o możliwych dofinansowaniach.

7. Skup się na innych benefitach

Pieniądze to nie wszystko. Dla coraz większej ilości pracowników ogromne znaczenie mają różne benefity, takie jak:

  • bilety do kina,
  • karnety na basen,
  • karnety na siłownię.

Jeśli wyczujesz, że szef nie może dać Ci podwyżki finansowej, to zawalcz o inne benefity.

8. Wystąp z konkretną propozycją

W rozmowie z szefem o podwyżkę należy wystąpić z przemyślaną kwotą. Gdy szef zapyta Cię, ile chcesz podwyżki, to twoja odpowiedź powinna być jasna i stanowcza. Jeśli dla szefa Twoja kwota jest za wysoka, to negocjuj ją do satysfakcjonującej dla Ciebie wysokości.

9. Poznaj sytuację finansową firmy

Zanim będziesz rozmawiał z szefem o podwyżce, to warto, abyś poznał realia finansowe firmy. Wtedy Twoja propozycja podwyżki powinna być dostosowana do jej obecnej sytuacji finansowej. Jeśli firma jest w złej sytuacji materialnej, to nie proś o podwyżkę, bo i tak jej nie dostaniesz.

10. Zmień firmę

Jeśli uważasz, że za mało zarabiasz na swoim stanowisku, to zmień pracę. Jednak nie zwalniaj się z dnia na dzień – poinformuj wcześniej szefa, że dostałeś lepszą propozycję pracy i się zwalniasz.

Fot. Sora Shimazaki; źródło: https://www.pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*