Do niedawna w Polsce Ukraińcy mogli podjąć pracę legalnie po spełnieniu kilku warunków. Obecnie z uwagi na trwający w Ukrainie konflikt zbrojny jej obywatele mogą zostać zatrudnieni praktycznie od razu. Jakie ułatwienia wprowadza w tym zakresie specustawa?
Wcześniej osoby z Ukrainy mogły pracować w Polsce tylko pod warunkiem posiadania ważnego tytułu pobytowego, np. zezwolenia na pobyt lub wizy, a także zezwolenia na pracę. Od 24 lutego zasady te zostały znacznie uproszczone – ukraińscy obywatele przybywający do naszego kraju bezpośrednio z Ukrainy mogą podjąć zatrudnienie na umowie o pracę lub zlecenie bez wizy i zezwoleń. Ich pobyt jest legalny przez 18 miesięcy, a potwierdzeniem tego jest pieczęć Straży Granicznej w paszporcie lub innym dokumencie tożsamości.
Warto wiedzieć, że jeśli osoba z Ukrainy opuści Polskę na dłużej niż 1 miesiąc, straci możliwość skorzystania z nowego prawa.
Nowa specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obejmuje:
W ostatnim wypadku potwierdzeniem legalności pobytu jest pieczęć wojewody.
Firma zatrudniająca obywatela Ukrainy musi zgłosić ten fakt do właściwego powiatowego urzędu pracy w terminie do 14 dni od daty podjęcia pracy. Zgłoszenie, które należy złożyć przez portal praca.gov.pl, musi zawierać informacje o zatrudniającym takie jak:
W zgłoszeniu muszą się znaleźć także dane zatrudnianego cudzoziemca:
Oprócz tego pracodawca musi podać w zgłoszeniu informacje dotyczące wykonywanej działalności, stanowiska i miejsca, a także umowy, na podstawie której podejmowane jest zatrudnienie.
Firma zatrudniająca obywatela Ukrainy musi zapewnić mu wynagrodzenie nie niższe niż aktualna płaca minimalna (lub stawka godzinowa). Pracodawca ma także obowiązek podpisania z zatrudnianym cudzoziemcem umowy pisemnej, przetłumaczonej na język zrozumiały dla ukraińskiego pracownika. Od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy firma ma 7 dni na zgłoszenie go do obowiązkowych ubezpieczeń. W tym celu pracownik musi wyrobić sobie numer PESEL.
Zdj. główne: Elena Mozhvilo/unsplash.com