Jakie ubezpieczenie wykupić przed podróżą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie ubezpieczenie wykupić przed podróżą?
Poradnik

Wybierając się za granicę, wiele osób nawet nie myśli o ubezpieczeniu. Gdy kupujesz wycieczkę w biurze podróży, pakiet zazwyczaj obejmuje podstawowe ubezpieczenie medyczne. Gdy planujesz podróż na własną ręką, sam musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy. Jakie więc rodzaje ubezpieczenia możesz wybrać i co gwarantują?

Typy ubezpieczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Zapewnia ochronę przed kosztami opieki medycznej za granicą. Turysta przed wyjazdem wykupuje polisę, która pokrywa wydatki na określoną kwotę. Jednocześnie istnieje lista sytuacji objętych ubezpieczeniem. Najlepiej wcześniej się z nią zapoznać, aby później nie otrzymać niespodziewanej odmowy wypłaty odszkodowania. Większość firm ubezpieczeniowych nie zwraca kosztów np. w sytuacjach, gdy do urazu doszło w stanie nietrzeźwości ubezpieczonego.

Wszystkie inne nieprzewidziane problemy zdrowotne – choroba zakaźna, zatrucie pokarmowe, atak wyrostka robaczkowego, ostry ból zęba itp. – są zazwyczaj objęte polisą medyczną. Jeśli jedno z tych zdarzeń wystąpi podczas Twojej podróży, otrzymasz bezpłatną opiekę medyczną (opłaca ją ubezpieczyciel). Oczywiście pod warunkiem, że koszty zmieszczą się w wysokości ubezpieczenia. W przypadku przekroczenia limitu ustalonego w umowie musisz pokryć różnicę we własnym zakresie.

Ubezpieczenie to obejmuje także koszty transportu medycznego (również do kraju).

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków

Ten rodzaj ubezpieczenia chroni interesy turysty w sytuacji awaryjnej. Jeśli podczas podróży zdarzy się wypadek z Twoim udziałem, otrzymasz od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie materialne. Aby otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające fakt wypadku i jego konsekwencje. Wysokość świadczenia jest proporcjonalna do poniesionej szkody czy uszczerbku na zdrowiu (w najgorszym wypadku może to być śmierć ubezpieczonego).

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży

W często długim okresie od zakupu biletu do dnia wylotu może zdarzyć się wszystko. Nieprzewidziane okoliczności – takie jak odmowa wydania wizy, choroba, śmierć bliskiej osoby i in. – mogą pokrzyżować Twoje plany. Aby nie stracić pieniędzy, warto wykupić specjalne ubezpieczenie. Jeżeli w wyniku nieprzewidzianej sytuacji niezależnej od Ciebie podróż nie dojdzie do skutku, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC

Podczas pobytu za granicą możesz przypadkowo spowodować szkody w mieniu lub na zdrowiu osób trzecich. Jeśli masz polisę OC, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanej przez Ciebie osobie/instytucji.

Ubezpieczenie bagażu

Podczas podróży samolotem zdarzają się sytuacje, gdy bagaż podróżny zostaje zgubiony na trasie lub uszkodzony w wyniku zaniedbań obsługi. Taki incydent może zepsuć całą przyjemność z wycieczki, jednak nieprzyjemne konsekwencje będą minimalne, jeśli wykupisz ubezpieczenie na wypadek utraty/uszkodzenia bagażu. Firma ubezpieczeniowa rekompensuje w tej sytuacji szkody materialne.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Wykupienie ubezpieczenia na zagraniczną podróż jest konieczne, niezależnie od tego, do którego kraju się wybierasz. Jedyną wartą rozważenia kwestią jest zakres polisy. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje kilka pakietów – podstawowych, rozszerzonych i rocznych – obejmujących określoną listę usług. Internetowe porównywarki pomagają znaleźć najlepszą ofertę, a w wielu przypadkach dostosować ją do własnych potrzeb.

Zdj. główne: Vlad Deep/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*