Magazyny – o co musi zadbać pracodawca, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Magazyny – o co musi zadbać pracodawca, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?
Poradnik

Artykuł sponsorowany

Magazyn to dość niebezpieczne miejsce pracy. Duża powierzchnia, jeżdżące wokół pojazdy, duże i ciężkie paczki to nie najbardziej komfortowe warunki. Właśnie dlatego pracodawca musi bardzo dobrze dbać o bezpieczeństwo na hali magazynowej. Jak to zrobić i o co zadbać? Podpowiadamy! 

Czystość przede wszystkim

Jeśli chodzi o dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, absolutną podstawą jest utrzymywanie czystości oraz porządku w magazynie. W magazynach, na ogromnej powierzchni gromadzi się mnóstwo piasku, pyłu i kurzu, które, na dłuższą metę, może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie pracowników. Wielogodzinna praca w przeciwpyłowej maseczce ochronnej jest niekomfortowa i uciążliwa, dlatego, jako pracodawca, powinieneś zapewnić pracownikom magazynu czystość i higienę. Przebywanie w brudnym magazynie to także ryzyko kontuzji, na przykład przez poślizgnięcie się na zakurzonej lub mokrej podłodze. Takie kontuzje wynikające z braku porządku na hali, zawsze są orzekane, jako wina pracodawcy, dlatego, aby oszczędzić nieprzyjemności zarówno swoim pracownikom, jak i sobie, zaopatrz magazyn w specjalistyczne maszyny do czyszczenia dużych powierzchni. Możesz kupić lub wynająć je na przykład za pośrednictwem strony http://omv.com.pl/urzadzenia-sprzatajace.php

Odpowiedni sprzęt

Wśród pracowników magazynów, jednymi z najczęstszych kontuzji są te, wywołane podnoszeniem dużych ciężarów, a więc przeciążenie stawów, naciągnięcie lub nawet naderwanie mięśni oraz problemy z kręgosłupem. Żeby unikać takich sytuacji, pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim magazynierom odpowiedni sprzęt, by nie musieli oni dźwigać paczek ponad swoje siły. Koniecznym wyposażeniem jest między innymi wózki widłowe i podnośniki, które pozwalają na przewiezienie i ustawienie w wyznaczonym miejscu nawet dużych gabarytów. Dzięki pomocy specjalistycznych maszyn i pojazdów praca w magazynie będzie bezpieczniejsza i dużo bardziej efektywna. 

Oznakowanie i przepisy BHP

Wyznaczone zasady również gwarantują bezpieczeństwo, o ile są przestrzegane. W magazynie stosowanie się do przepisów BHP to obowiązek każdego pracownika i pracodawcy. Hala magazynowa musi posiadać odpowiednie oznaczenia, progi oraz obniżenia sufitu muszą zostać opatrzone rzucającą się w oczy taśmą, a miejsce na apteczkę oznaczone dużym i widocznym krzyżem. Tak samo opisane muszą być różne miejsca i dostęp do nich, na przykład “stołówka, wstęp tylko dla pracowników”, albo “chłodnia”. Te właśnie opisy oraz znaki, dają wszystkim osobom, znajdującym się na terenie magazynu wiedzę o tym, co gdzie się znajduje. Innym ważnym i wymagającym oznakowania miejscem jest szafka, w której przechowywane są substancje niebezpieczne – żrące albo toksyczne. To najczęściej środki czyszczące, które znajdują się w specjalnym miejscu. Kolejne punkty to łazienka i toaleta oraz szatnia dla pracowników, w której magazynierzy mogą zmienić ubrania przed i po pracy. 

W magazynie jest wiele okazji do nieszczęśliwych wypadków, dlatego ta przestrzeń musi być bezpieczna. Co to oznacza? W praktyce, bezpieczny magazyn to taki, w którym zawsze jest czysto, wszystkie oznaczenia są na miejscu i wszystkie pomieszczenia są opatrzone odpowiednimi opisami. Dzięki takiemu podziałowi oraz stosowaniu się do wyznaczonych zasad, wszyscy pracownicy będą mieli zapewnione bezpieczne i wygodne warunki pracy. 

Fot. główna: Petrebels/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*