Artykuł sponsorowany
Wiele firm decyduje się na zatrudnienie pracowników jedynie na określony czas, na przykład na zastępstwo lub w sytuacji sezonowego zwiększenia popytu na usługi. Przeczytaj, na czym polega trójstronny charakter pracy tymczasowej i jakie korzyści może Ci przynieść taka forma zatrudnienia.
Przy przeglądaniu ofert pracy często można napotkać oferty pracy tymczasowej lub sezonowej, w przypadku których zatrudnieniem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Praca tymczasowa to specyficzna forma zatrudnienia, która ma charakter okresowy i obejmuje trzy podmioty: pracownika tymczasowego, agencję pracy tymczasowej oraz pracodawcę użytkownika, który jest związany umową z agencją. Zawierana w takim wypadku umowa przyjmuje formę umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Ta forma zatrudnienia regulowana jest prawnie przez ustawę o pracy tymczasowej z 2003 roku wraz z późniejszymi zmianami. Zawarcie umowy przez agencję może często skutkować skróceniem procesu rekrutacji i obejmować ubezpieczenie oraz bezpłatny pakiet szkoleń.
Podjęcie pracy tymczasowej może być atrakcyjną formą zatrudnienia dla uczniów, studentów lub osób, które są w procesie zmieniania pracy, przekwalifikowywania się lub poszukują dodatkowego zatrudnienia na okres wakacyjny. Agencje pracy tymczasowej kierują swoje oferty także do osób, które są dyspozycyjne jedynie w określone dni tygodnia lub w specyficznych godzinach, osób po 50 roku życia, którym trudno jest znaleźć stałą pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom czy ludzi pragnących podjąć pracę za granicą.
Zatrudnienie przez profesjonalną agencję pracy tymczasowej, taką jak exact.jobs, może zagwarantować wiele atrakcyjnych benefitów i zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku podjęcia pracy za granicą, ze względu na wsparcie na każdym etapie rekrutacji i zatrudnienia. Warto sprawdzić również propozycje pracy oferowane przez aas.jobs, które nie wymagają specjalnie ukończonych kursów czy posiadania dodatkowych uprawnień. Ponadto agencja pracy tymczasowej oferuje bezpłatne kursy językowe i udział w autorskich programach rozwojowych, które pozwalają podnieść kompetencje oraz zwiększyć atrakcyjność pracownika na rynku pracy. Jeśli chodzi o wady pracy tymczasowej, to należą do niej przede wszystkim brak stabilizacji zawodowej, ponieważ umowy są zawierane na krótki czas oraz fakt, że wynagrodzenie pracownika tymczasowego zostaje pomniejszone o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Takiemu pracownikowi nie przysługują również tzw. “trzynastki”, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, oraz premie.
Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska