Nowy wniosek o świadczenie postojowe

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Nowy wniosek o świadczenie postojowe
Praca

Zleceniobiorcy już od 24 lipca mogą samodzielnie składać do ZUS wniosek o świadczenie postojowe. Formularz dostępny jest  na platformie PUE ZUS.

Zgodnie z zapisami Tarczy antykryzysowej 4.0 zleceniobiorca może sam starać się o świadczenie postojowe – nie jest wymagana zgoda pracodawcy. Osoba składająca wniosek powinna wiedzieć, iż może skorzystać z tej możliwości, tylko jeśli zleceniodawca odmówił złożenia dokumentów za zleceniobiorcę. 

Nowelizacja przepisów miała na celu zapobiec sytuacjom, w których zleceniobiorca jest całkowicie zależny od swojego zleceniodawcy.

Niestety wspomniane zmiany nie obejmują osób zatrudnionych na umowie o dzieło (które podobnie jak umowy zlecenie, również są umowami cywilnoprawnymi). Nie wiadomo dlaczego rządzący zdecydowali się na takie połowiczne rozwiązanie.

Połowiczne, spóźnione rozwiązanie

Zmiany wprowadzone w Tarczy 4.0 są połowicznym, spóźnionym rozwiązaniem. Jeśli zleceniobiorca był uprawniony do świadczenia postojowego od początku pandemii, a nie otrzymał go, bo na przykład zleceniodawca „zapomniał” o dopełnieniu formalności, to zleceniobiorca mógł otrzymać wsparcie dopiero po trzech miesiącach. To zdecydowanie za późno, by móc zachować poczucie stabilności finansowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*