Na czym polega praca tymczasowa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega praca tymczasowa?
Praca

Artykuł sponsorowany

Wiele firm decyduje się na zatrudnienie pracowników jedynie na określony czas, na przykład na zastępstwo lub w sytuacji sezonowego zwiększenia popytu na usługi. Przeczytaj, na czym polega trójstronny charakter pracy tymczasowej i jakie korzyści może Ci przynieść taka forma zatrudnienia. 

Czym charakteryzuje się praca tymczasowa? 

Przy przeglądaniu ofert pracy często można napotkać oferty pracy tymczasowej lub sezonowej, w przypadku których zatrudnieniem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Praca tymczasowa to specyficzna forma zatrudnienia, która ma charakter okresowy i obejmuje trzy podmioty: pracownika tymczasowego, agencję pracy tymczasowej oraz pracodawcę użytkownika, który jest związany umową z agencją. Zawierana w takim wypadku umowa przyjmuje formę umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Ta forma zatrudnienia regulowana jest prawnie przez ustawę o pracy tymczasowej z 2003 roku wraz z późniejszymi zmianami. Zawarcie umowy przez agencję może często skutkować skróceniem procesu rekrutacji i obejmować ubezpieczenie oraz bezpłatny pakiet szkoleń.

Kto może podjąć pracę tymczasową?

Podjęcie pracy tymczasowej może być atrakcyjną formą zatrudnienia dla uczniów, studentów lub osób, które są w procesie zmieniania pracy, przekwalifikowywania się lub poszukują dodatkowego zatrudnienia na okres wakacyjny. Agencje pracy tymczasowej kierują swoje oferty także do osób, które są dyspozycyjne jedynie w określone dni tygodnia lub w specyficznych godzinach, osób po 50 roku życia, którym trudno jest znaleźć stałą pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom czy ludzi pragnących podjąć pracę za granicą.

Wady i zalety pracy tymczasowej

Zatrudnienie przez profesjonalną agencję pracy tymczasowej, taką jak exact.jobs, może zagwarantować wiele atrakcyjnych benefitów i zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku podjęcia pracy za granicą, ze względu na wsparcie na każdym etapie rekrutacji i zatrudnienia. Warto sprawdzić również propozycje pracy oferowane przez aas.jobs, które nie wymagają specjalnie ukończonych kursów czy posiadania dodatkowych uprawnień. Ponadto agencja pracy tymczasowej oferuje bezpłatne kursy językowe i udział w autorskich programach rozwojowych, które pozwalają podnieść kompetencje oraz zwiększyć atrakcyjność pracownika na rynku pracy. Jeśli chodzi o wady pracy tymczasowej, to należą do niej przede wszystkim brak stabilizacji zawodowej, ponieważ umowy są zawierane na krótki czas oraz fakt, że wynagrodzenie pracownika tymczasowego zostaje pomniejszone o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Takiemu pracownikowi nie przysługują również tzw. “trzynastki”, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, oraz premie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*