Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Z roku na rok rośnie zainteresowanie firm tokenizacją. Taka tendencja wynika przede wszystkim z postępu technologicznego, a także słabnącego zaufania do banków i instytucji inwestycyjnych. Firmy coraz chętniej i częściej poszukują pewnych oraz bezpiecznych rozwiązań, do których zalicza się m. in. tokenizacja. Jest ona obecnie uznawana za pewniejszą i dużo atrakcyjniejszą alternatywę dla tradycyjnych modeli biznesowych. Korzystanie z niej jest natomiast możliwe dzięki technologii blockchain, która służy do gromadzenia i przechowywania danych.
Tokenizacja to proces, który polega na przekształceniu wartości w zasoby cyfrowe, przy użyciu tokenów. Token to natomiast cyfrowy reprezentant danego aktywa, który przedstawia jego wartość w świecie cyfrowym. Tokeny możemy podzielić na zamienne oraz niezamienne. W tej pierwszej grupie znajdują się przede wszystkim tokeny płatnicze, użytkowe oraz bezpieczeństwa. To nic innego, jak cyfrowe prawo własności, które przysługuje jego posiadaczowi. Może odnosić się zarówno do aktywów cyfrowych, jak i stacjonarnych.
Z roku na rok coraz więcej firm interesuje się tokenizacją i widzi w niej szansę na zmianę tradycyjnego modelu biznesowego na jego cyfrowy odpowiednik. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie większej transparentności, jawności i wiarygodności, zapewnianej przez technologię blockchain. Wszystko dlatego, że danymi zapisanymi w blockchainie nie sposób manipulować, a pozostają przy tym jawne i powszechnie dostępne. Tokenizacja często jest wykorzystywana jako narzędzie służące uproszczeniu i automatyzowaniu procesów w przedsiębiorstwie. Wiele firm traktuje tworzenie tokenów także jako sposób na finansowanie. Tokenizacji można bowiem poddać nie tylko materialne aktywa, ale także akcje, obligacje, a nawet osoby.
Tworzenie tokenów wymaga posiadania odpowiednich rozwiązań technologicznych. Większość firm korzysta więc w tym zakresie z usług wyspecjalizowanych podmiotów, które zajmują się tworzeniem tokenów. Token może reprezentować różne rodzaje aktywów – od materialnych, poprzez akcje i obligacje, a kończąc na instrumentach finansowych. Tworzenie tokenów przebiega w oparciu o dedykowany temu język programowania – najczęściej wykorzystywanym jest C++. To właśnie w tym języku powstał słynny Bitcoin. Tworzenie tokenów jest możliwe także przy użyciu innych języków programowania, w tym Javy, Phytona oraz Ruby.
Z tworzeniem tokenów i tokenizacją wiążą się liczne korzyści. Jedną z najważniejszych jest bezpieczeństwo. Blockchain jest nie bez powodu nazywany technologią zaufania, gdyż nie sposób zmanipulować zapisanych na nim danych. Dodatkowo blockchain pełni funkcję zaufanego pośrednika, zastępując w ten sposób instytucje publiczne, gwarantując przy tym przejrzystość, autentyczność i równość wszystkim uczestnikom transakcji. Tokenizacja stale się rozwija i pojawiają się coraz to nowe możliwości jej wykorzystania, co pozwala na jej jeszcze lepsze dostosowanie do potrzeb współczesnych biznesów.
Fot.: materiał prasowy Klienta.