Nadchodzi recesja w polskim przemyśle. Pierwsze potwierdzenia już są

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Nadchodzi recesja w polskim przemyśle. Pierwsze potwierdzenia już są
Biznes

Najnowsze dane GUS pokazują spadek w sektorze wytwórczym, który może oznaczać zmniejszoną aktywność polskiego przemysłu. Nie jest tak źle, jak w pierwszym półroczu 2020 roku (COVID-19), ale sytuacja prawdopodobnie dopiero się rozwija. 

Wskaźnik PMI poniżej 50 punktów

Pierwszy raz od początku 2020 roku wskaźnik rozwoju polskiego przemysłu – PMI – spadł poniżej 50 punktów. W maju jego wartość wyniosła 48,50 pkt

Ekonomiści zwracają uwagę na rosnącą dynamikę spadków wskaźnika PMI. W maju produkcja i nowe zamówienia spadły najszybciej od dwóch lat. Sytuacja ta bezpośrednio spowodowana jest wojną na Ukrainie, problemami na rynku energetycznym, budowlanym oraz żywnościowym. 

Wskaźnik PMI – w Polsce gorzej niż w strefie euro 

Spowolnienie gospodarcze zauważalne jest nie tylko w Polsce, chociaż warto zwrócić uwagę na to, że średnia spadków dla strefy euro jest znacznie niższa w porównaniu do wyników odnotowywanych w Polsce. W maju, według raportu S&P Global, indeks PMI strefy euro spadł do poziomu 54,6 pkt (z 55,5 pkt). Warto zwrócić uwagę również na to, że wynik ten jest powyżej oczekiwań konsensusu inwestorów. Wysokość indeksu PMI dla strefy euro, której spodziewali się przedsiębiorcy, wynosiła 54,4 pkt.

Zdj. główne: m./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*