Niemcy w stagflacji

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Niemcy w stagflacji
Gospodarka

Gospodarka Niemiec w 2022 roku skurczy się. Ujemny wzrost gospodarczy przewidują ekonomiści, którzy z niepokojem patrzą na grę polityczną rozgrywaną w sprawie pierwszego gazociągu na Morzu Bałtyckim, Nord Stream. 

Prognozy gospodarcze dla Niemiec bez optymizmu 

Opublikowany w niemieckim „Die Welt” artykuł dziennikarza ekonomicznego, Holgera Zschaepitza, rozbudził jeszcze bardziej dyskusję gospodarczą za zachodnią granicą Polski. Według prognozy niemiecka gospodarcza w 2022 roku (wzrost gospodarczy) osiągnie wynik ujemny, co oznacza, że mamy do czynienia z kryzysem. Jednocześnie przewidywane jest utrzymywanie się bardzo wysokich wskaźników inflacji.

Wysokie poziomy inflacji w połączeniu z ograniczeniem wzrostów bądź ujemnym PKB oznaczają zjawisko, o którym pisaliśmy już na portalu – stagflację. Przewidywania nie napawają optymizmem, ponieważ w tle ważą się obecnie losy niemieckiej energetyki, która tej zimy potencjalnie może zostać całkowicie uszczuplona o rosyjskie zasoby. Problemy związane z transferem gazu do Niemiec za pomocą gazociągu Nord Stream zaczęły powstawać w czasie rutynowej kontroli technicznej i czasowego wstrzymania eksploatacji.

Niebezpieczeństwo związane z tym stanem ekonomicznym sprowadza się do braku jednoznacznych środków zaradczych. Zschaepitz zwraca uwagę, że agresywna polityka monetarna i fiskalna jedynie podpalą „inflacyjny ogień” w gospodarce, nie przyczyniając się do poprawy poziomu rozwoju gospodarczego.

Zdj. główne: Imelda/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*