Polski Ład – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Polski Ład – co warto o nim wiedzieć?
Gospodarka

Polski Ład wprowadza szereg niekorzystnych zmian dla przedsiębiorców i osób z tzw. klasy średniej. Konsultacje zmian zostały przedłużone do 30 sierpnia 2020 roku. Jakie zmiany zostaną wprowadzone przez Polski Ład?

Podwyższona składka zdrowotna

Ujednolicenie składki zdrowotnej jest jedną z kluczowych zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Stawka ma wynosić 9% od wysokości dochodu. Podatnicy i przedsiębiorcy nie będą mogli jej odliczać od kwoty naliczonego podatku. Jest to niekorzystna zmiana, ponieważ zwiększy to kwotę podatku należnego.

W przypadku podatku liniowego minimalna składka zdrowotna ma wynosić 19% minimalnego wynagrodzenia, jeśli osiągnięte dochody będą niższe niż minimalna krajowa.

Składka zdrowotna dla osoby opodatkowanej kartą podatkową np. fryzjera, budowlańca i kosmetyczki, będzie wynosić 9% średniego wynagrodzenia bez możliwości odliczenia od dochodu.

Ulga dla klasy średniej

Ulga ma dotyczyć wyłącznie osób osiągających przychody z umowy o pracę, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Dochód powinien wynosić od 68 412 zł do 133 692 zł brutto rocznie, czyli od 5701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Ulga polega na odliczeniu kwoty, której wysokość jest zależna od rocznych przychodów. Będzie stosowana przy zaliczce na PIT, jeśli dochód pracownika wyniesie od 5701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Ulga może być również zastosowana przez pracowników, którzy sami odprowadzają zaliczkę na PIT.

Niekorzystny wykup aut poleasingowych

Polski Ład zmienia również zasady wykupywania samochodów wykorzystywanych w ramach leasingu operacyjnego. Przedsiębiorcy mogli wykupić samochód do użytku prywatnego i sprzedać go po kilku miesiącach bez opłacania podatku. Od 2022 roku podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku od wartości rynkowej pojazdu. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla firm i branży motoryzacyjnej.

Ryczałt dla branży IT

Polski Ład ma również wprowadzić zryczałtowaną stawkę dla niektórych przychodów osiąganych w branży IT, która wyniesie 12%. Obecnie usługi te opodatkowane są 15% stawką podatku.

Polski Ład – zmiany w Podatkach

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł przez podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek do 5 100 zł (30 000 x 17%). Po zmianie kwota zmniejszająca podatek będzie mała proporcjonalnie do wzrostu dochodów. Podatnik rozliczający się wspólnie z małżonkiem może skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku – 60 tys. zł, Co przełoży się na zwolnienie z PIT osób mających rentę i emeryturę wysokości do 2 500 zł brutto.

Od 2022 roku ma również wzrosnąć pierwszy próg podatkowy z 85 528 zł do 120 tys. zł. Tym samym więcej osób zapłaci 17% podatku.

Z opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko będzie mógł skorzystać tylko jeden z rodziców. Ma to wyeliminować obecne nieścisłości, gdy rozwiedzeni rodzice na przemian wychowują dziecko i każdy z nich może skorzystać z ulgi.

Polski Ład – programy społeczne

Nowy Ład ma również wprowadzić wsparcie dla młodych rodziców m.in. w zakresie polityki mieszkaniowej. Ma się w nim znaleźć również zabezpieczenie programów społecznych wdrożonych w 2015 roku.

Fot. Gerd Altmann/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*