O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?
Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Decyzja o budowie domu wymaga podjęcia określonych kroków. Proces urządzania się na wybranych gruncie jest złożony i wymaga przejścia poszczególnych etapów, także na drodze formalnej. O czym warto pamiętać, zanim przystąpimy do budowy domu i z jaką dokumentacją się zetkniemy? W poniższym artykule podpowiadamy! 

Zgłoszenie budowy domu a pozwolenie na budowę

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek inwestycji, dobrym rozwiązaniem będzie krótkie przypomnienie, wobec jakich obiektów wymaga się otrzymania pozwolenia na budowę. Jest to dość czasochłonny proces, dlatego nie bez przyczyny właściciele domów wolą zgłosić budowę domu i przejść krótszą procedurę. Zgłoszenia należy dokonać jeszcze przed momentem rozpoczęcia prac budowlanych. 

Warto jednak zaznaczyć, że pozwolenie na budowę gwarantuje określone korzyści, których nie zapewni nam samo zgłoszenie budowy. Dlaczego? Jeśli wprowadzamy zmiany w przebiegu prac budowlanych, nie wystarczy samo zgłoszenie i niezbędnym elementem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Taki mechanizm wydłuży z kolei całą procedurę. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://adwokatspiewak.pl/pozwolenie-na-budowe-domu/.

Budowa domu – niezbędne formalności 

Jeśli zatrzymaliśmy się na etapie kupna działki i nie przystąpiliśmy jeszcze do jej zagospodarowania, warto rozpatrzyć budowę domu od formalnej strony. Mimo że rozpoczęcie budowy oznacza przejście przez czasochłonne i wieloetapowe procesy, warto liczyć się z dopełnieniem istotnej dokumentacji. Bez niej ruszenie z budową domu nie będzie możliwe.

Zgłoszenie budowy domu a pozwolenie na budowę - czym się różni?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego 

Rodzaj gruntu oraz wymiary działki są niezwykle istotne pod względem wyboru projektu i określenia możliwości budowy domu. Za rodzaj i formę architektoniczną budowli, które mogą zajmować daną przestrzeń, odpowiada MPZP. Dokument ten koncentruje się na szczegółowych kwestiach jak np. przeznaczenie terenu, dopuszczalna wielkość domu, czy jego usytuowanie względem dachu

W przypadku, gdy nie mamy sporządzanego planu miejscowego, musimy złożyć wniosek do Urzędu Miasta i Gminy, który będzie odpowiedzialny za wydanie decyzji o warunkach zabudowy na podstawie złożonego wniosku. W przypadku braku pozytywnego rozpatrzenia wniosku można odwołać się do decyzji, a przygotowaną skargę należy skierować do Sądu Administracyjnego. 

Mapa do celów projektowych

Jest podstawą projektu budowlanego i niezbędnym elementem do tego, aby architekt sporządził plan zagospodarowania terenu. W dalszej kolejności przygotowana mapa trafia do starostwa w celu jej zaakceptowania.

Projekt budowlany

Dobrze przygotowany projekt budowlany muszą tworzyć: projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Można skorzystać z gotowych lub indywidualnych projektów, które składają się ze sporządzonych rysunków, opisów technicznych architekta i konstruktora, a także projektantów instalacji elektrycznej i sanitarnej. Projekt budowlany jest niezbędnym elementem przy zbieraniu potrzebnej dokumentacji jeszcze przed budową domu. 

Co jeszcze może być przydatne?

Jaką jeszcze dokumentację okaże się przydatna, zanim rozpoczniemy budowę domu? Warto pamiętać m.in. o:

  • oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych,
  • aktualnej mapie geodezyjnej, 
  • dzienniku budowy,
  • opisie sposobu wykonywania robót budowlanych,
  • opiniach, które wynikają z przepisów prawa lokalnego. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*