Wiele obszarów współczesnego obrotu gospodarczego cechuje wysoki poziom skomplikowania. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej. Poniżej przybliżymy charakterystykę tego rozwiązania.
To, jak bardzo złożona i zawiła potrafi być rzeczywistość gospodarcza, najlepiej wiedzą przedsiębiorcy, którzy każdego dnia muszą mierzyć się z jej wyzwaniami. Nie chodzi tu jedynie o kwestie podatkowe, ale także o zawieranie umów z pracownikami i kontrahentami czy też inne bieżące sprawy związane z prowadzeniem działalności. Aby móc radzić sobie z nimi efektywnie, a przede wszystkim zgodnie z prawem, warto rozważyć podjęcie współpracy z kancelarią prawną. Pytanie tylko, kiedy może okazać się to dobrym rozwiązaniem?
Obsługa prawna polega na nawiązaniu stałej współpracy z kancelarią prawną, w ramach której świadczy ona usługi wspierające działalność firmy. O tym, jakiego typu będą to usługi, decydują zapisy zawartej z nią umowy. Najczęściej są to przede wszystkim porady prawne odnoszące się do bieżącej działalności, ale również przygotowywanie opinii prawnych, sporządzanie i opiniowanie umów czy też reprezentowanie firmy.
Jeśli mowa o reprezentowaniu przedsiębiorstwa, to może ono dotyczyć nie tylko spraw sądowych, ale również wszelkich sporów polubownych. Kancelaria prawna w razie potrzeby wysyła do dłużników wezwania do zapłaty czy też prowadzi z nimi rozmowy dotyczące spłaty zaległości.
Wsparcie kancelarii może przydać się również podczas zakładania, przekształcania czy zamykania działalności gospodarczej. Chodzi tu głównie o skomplikowane przypadki, dotyczące na przykład spółek czy innych dużych przedsiębiorstw. Niemniej jednak wiedza prawnika przyda się również w sytuacjach, gdzie popełnienie błędu może doprowadzić do poważnych, kosztownych konsekwencji.
We wspomnianych obszarach prawnicy z kancelarii wspomagają firmę przede wszystkim poradami, ale mogą również pomóc jej uporać się z określonymi formalnościami. W razie potrzeby poprawnie sporządzą dany dokument lub wypełnią formularz, dotyczący na przykład aktualizacji informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W ramach obsługi prawnej można zapewnić swojej firmie dostęp do specjalistów z zakresu prawa, dzięki którym łatwiej jest funkcjonować w złożonej rzeczywistości gospodarczej. To rozwiązanie pozwala przedsiębiorcom ograniczyć różnego rodzaju ryzyko, z jakim związane jest prowadzenie działalności, a tym samym uniknąć niepotrzebnych, często kosztownych, błędów. Dzięki profesjonalnej obsłudze prawnej przedsiębiorstwa nie muszą obawiać się żadnych kar finansowych ani upomnień związanych z niedopełnieniem jakiejś formalności.
Obsługa prawna zapewnia przedsiębiorcy również podpowiedzi, jakie działania warto zoptymalizować, a także pomaga uchronić się przed nieuczciwymi kontrahentami. Jeśli natomiast firma nieszczęśliwie trafi na nierzetelnego klienta, prawnicy pomogą przedsiębiorcy pociągnąć do odpowiedzialności właściwe osoby.
Ze stałą obsługą prawną wiąże się wiele korzyści, ale nie dla każdego będzie ona dobrym rozwiązaniem. Ma bowiem tę wadę, że generuje względnie spore koszty, które dla wielu, zwłaszcza małych, firm są nie do zaakceptowania. Jeśli jednak przedsiębiorstwo potrzebuje częstych porad prawnych, to niezależnie od branży, w której funkcjonuje, taka współpraca będzie dla niego pomocna. W takim wypadku również jej koszty będą niższe niż koszty każdorazowego korzystania z usług prawników.
Jeśli przedsiębiorca prowadzi niewielką działalność, a pomocy prawników potrzebuje sporadycznie, to wiązanie się umową z kancelarią nie będzie dla niego opłacalne. Warto jednak podkreślić, że współpraca z nią może przybierać różny charakter, podobnie jak wysokość i sposób naliczania opłat. Dlatego ocena opłacalności oferty danej kancelarii zawsze jest sprawą indywidualną.