Od ilu lat można zaciągać kredyty i pożyczki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Od ilu lat można zaciągać kredyty i pożyczki?
Finanse

Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt, musisz sprostać różnym wymaganiom banku. Wśród nich jest m.in. młody wiek kredytobiorcy. Od jakiego wieku można zaciągnąć kredyt? Dlaczego wiek kredytobiorcy jest taki ważny?

Dlaczego wiek kredytobiorcy jest brany pod uwagę podczas analizy finansowej?

Minimalny wiek kredytobiorcy jest regulowany przepisami i rekomendacjami KNF. Aby otrzymać kredyt w Polsce, należy być osobą pełnoletnią. Tym samym w dniu 18. urodzin można starać się o kredyt, lecz bardzo rzadko takie osoby go otrzymują. Choć jest to minimalny wiek wg KNF, to większość banków udziela kredytu dopiero od 21. roku życia.

Ręka trzymająca długopis, którym podpisuje dokument
pixabay.com/andibreit

Przy analizowaniu zdolności kredytowej analitycy finansowi biorą pod uwagę szereg różnych czynników, które mogą wpłynąć na ryzyko spłaty kredytu. Czynnikami ryzyka są:  

  • zbyt młody wiek kredytobiorcy,
  • zbyt zaawansowany wiek kredytobiorcy,
  • zła historia w BIK i BIG,
  • zbyt duże zadłużenie,
  • nieadekwatna wysokość kredytu do zarobków.

Osoby pełnoletnie mogą zawierać umowy z bankami, lecz niemożliwie jest, aby osoba 18-letnia miała dobry scoring w BIK oraz regularne zarobki, dlatego nie jest ona dla banku wiarygodnym klientem. Sytuacja ta jest spowodowana tym, że młode osoby mają obowiązek szkolny. Większość osób dopiero w wieku 19 lub 20 lat rozpoczyna swoją pierwszą pracę, albo decyduje się na dalszą edukację. W praktyce oznacza to, że osoba w wieku 19-20 lat nie ma zdolności kredytowej, aby zaciągnąć zadłużenie i je spłacić.

Od jakiego wieku można zaciągnąć kredyt lub pożyczkę?

Zgodnie z przepisami i rekomendacjami KNF kredyt lub pożyczkę można zaciągnąć po ukończeniu 18. roku życia, lecz większość banków oferuje pożyczkę osobom, które ukończyły 21. rok życia. Jest to spowodowane tym, że młode osoby nie mają stabilnej pracy, która gwarantuje dochody.

Pełnoletnia osoba, która ma stałe zatrudnienie i nie ma żadnej historii kredytowej może otrzymać kredyt w wysokości do 15 tysięcy złotych. Jeśli spłata rat będzie regularna, to dostępne będą wyższe kwoty – nawet do 150 tysięcy złotych.

Minimalny wiek kredytobiorcy jest zależny od banku. Po ukończeniu 18 lat można starać się o pożyczkę w banku:

  • PKO BP,
  • Eurobank,
  • ING, 
  • Santander,
  • mBank.

Po ukończeniu 20. roku życia można otrzymać kredyt np. w Millennium Bank. Najbardziej zabezpieczają się banki Getin czy Nest bank, ponieważ można się w nich starać o kredyt dopiero po ukończeniu 21. roku życia.

Pożyczki pozabankowe, a wiek kredytobiorcy

Osoba pełnoletnia może skorzystać z pożyczek pozabankowych. Większość firm pozabankowych oferuje pożyczki na dowód dla osób, które ukończyły 18 lat. Warunkiem otrzymania pożyczki jest wskazanie wysokości i źródła dochodów.

Wiek kredytobiorcy, a kredyt hipoteczny

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, to warto pomyśleć o tym jak najwcześniej, ponieważ ceny mieszkań rosną, a kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem. KNF rekomenduje zaciągniecie kredytu na 25 lat, choć w wielu bankach można zaciągnąć kredyt hipoteczny nawet na 35 lat.  Maksymalny wiek kredytobiorcy obliczany jest proporcjonalnie do okresu kredytowania.

Fot. jarmoluk/pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*