Nadchodzą zmiany w 500+

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Nadchodzą zmiany w 500+
Prawo

Ministerstwo Rodziny wprowadza zmiany w świadczeniu 500+. Będą to m.in. zmiany w instytucji wypłacającej 500+, zasadach wnioskowania i wypłatach świadczenia. Zmiany dotkną głównie rodzin migrujących. Jakie zmiany zostaną wprowadzone od stycznia 2022 roku?

Zmiany do projektu ustawy o 500+

Na początku lipca 2021 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało projekt o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz niektórych ustaw. Zmiany dotyczą głównie osób pobierających 500+.

Świadczenie będzie wypłacał ZUS

Jedną z ważniejszych zmian jest zmiana instytucji upoważnionej do wypłaty 500+. Od stycznia 2022 roku 500+ będzie wypłacał ZUS. Będzie on przyjmował wnioski o świadczenia i prowadził postępowanie w sprawie świadczeń.

Nowe zasady składania wniosków

Kolejną ważną zmianą jest brak możliwości złożenia papierowego wniosku w urzędzie lub wysłania go pocztą. Wnioski będzie można składać tylko elektronicznie przez:

  • PUE ZUS,
  • za pośrednictwem banków,
  • poprzez platformę empatia.

Zmiana sposobu wypłaty świadczenia

Zmiany mają również objąć sposób wypłacenia świadczenia. Od stycznia 2022 roku świadczenie będzie wypłacane tylko przelewem na konto podane we wniosku. Jeśli rodzina korzysta z gotówkowej wypłaty świadczenia, to może skorzystać z bezpłatnego Podstawowego Rachunku Płatniczego. Mogą z niego skorzystać tylko osoby, które nie mają rachunku w żadnym innym banku.

500+ dla rodzin migrujących

Świadczenie to będzie przysługiwać w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia świadczeń w innym kraju. Ma to zapewnić osobom migrującym świadczenia 500+.

Znacznie krótszy okres zwrotu nienależnie pobranych świadczeń

Ostatnią zmianą jest skrócenie okresu, w którym ZUS może dochodzić zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Obecny 10-letni okres zostanie skrócony do 2 lat. ZUS ma wprowadzić automatyczny mechanizm do weryfikacji wniosków i spraw.

Zmiany w 500+, czy oznaczają falę zwolnień?

Od 1 stycznia 2022 roku samorządy nie będą przyznawać świadczenia, tym samym 12 tys. urzędników może stracić pracę. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej centralizacja 500+ pozwoli zaoszczędzić 3 mld zł w 10 lat.

Zdjęcie główne: Emma Bauso/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*