Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
System RFID to obecnie ulepszona alternatywa do kodów kreskowych. Służy do ewidencji i monitorowania przedmiotów, a także ułatwia ich inwentaryzację. Dzięki systemowi RFID zawsze wiemy gdzie, ile i co znajduje się u nas w magazynie, biurze czy innym miejscu. RFID składa się z 4 różnych elementów, które są niezbędne do prawidłowego działania. Bez tych elementów, współgrających ze sobą nie ma mowy o systemie RFID.
Popularny rodzaj transpondera RFID, czyli emitera fal radiowych w celu przekazania informacji przypisanych w pamięci taga, odnośnie rzeczy na której jest umieszczony. Chip RFID zawiera tzw. Mikrochip, który przechowuje informacje taką jak np. indywidualny numer EPC oraz antenę, która odbiera i nadaje fale radiową.
Tagi RFID dzielą się na aktywne i pasywne. Tagi aktywne są wyposażone we własne źródło zasilania, co umożliwia przesłanie danych na duże odległości. Tagi pasywne, z kolei, bazują na mocy czytnika i antena, a przez to posiadają krótszy zasięg.
Najważniejszą zaletą tagów RFID, jest brak potrzeby kontaktu optycznego czytnika ze „skanowanym” tagiem by ten został odczytany. Możemy sprawdzić rzeczy, które są już zapakowane w karton, czy odczytać dużą liczbę rzeczy na palecie i to w kilka sekund.
Anteny RFID emitują fale radiowe i odbierają sygnały przesyłane z tagów RFID. Antena łączy się za pomocą kabla antenowego z czytnikiem RFID i jest najważniejszym składnikiem systemu RFID. Dzięki antenie jesteśmy w stanie określać wszystkie parametry odczytu tagów RFID.
Anteny RFID dzielimy na liniowe i dookólne. Liniowe anteny polaryzują emitowany sygnał liniowo, natomiast dookólne anteny polaryzują sygnał na około. Od rodzaju pożądanego odczytu będzie zależeć jaką antenę należy zastosować.
Szukając idealnej anteny RFID do swojego rozwiązania, powinieneś zwrócić uwagę na środowisko, w jakim RFID ma działać. Anteny liniowe lepiej sprawdzają się do odczytu dalekiego zasięgu, natomiast dookólne dużo lepiej się sprawdzą na krótszym dystansie. Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć i w jakim środowisku zamierzasz użyć RFID.
Kolejnym elementem jest czytnik RFID – to urządzenie, po podłączeniu do niego anteny, przechwytuje i odbiera fale radiowe emitowane przez tagi RFID. Antena nadaje sygnał radiowy, następnie sygnał zasila i wzbudza taga RFID, który „odpowiada”, co pozwala na przechwycenie informacji.
Antena przechwytuje odbity sygnał, który jest przetwarzany przez czytnik RFID w celu identyfikacji. Czytnik może odczytywać jeden bądź wiele tagów RFID w jednym momencie.
Czytniki RFID mogą być różnych kształtów i form, zależnie od przeznaczenia. Czytniki ręczne/mobilne/terminale, małe czytniki tzw. Biurkowe, czytniki zintegrowane (zabudowane z anteną) jak i czytniki wieloportowe, do których można podpiąć wiele anten naraz.
Bez względu na formę każdy powyższy czytnik ma zbierać dane emitowane przez tag RFID i przetworzyć lub przesłać dalej.
Wszystkie dane które są pozyskane w procesie odczytu, są przetwarzana i obrabiane przez oprogramowanie RFID. Oprogramowanie oferuje widoczność danych powiązanych z tagami RFID jak i generuje/filtruje/raportuje dane które mogą być dalej wykorzystane.
W skład oprogramowania wchodzi baza danych, serwer aplikacji jak i interfejs. Aplikacje mogą być napisane na różne urządzenia (iOS, Android, Windows). Serwer odbiera i przetwarza dane z wszystkich komponentów systemu RFID i aktualizuje informacje zawarte w bazie danych. Interfejs przetwarzana dane wizualnie w przystępny sposób, by użytkownik mógł je zobaczyć i wykorzystać.
Forma oprogramowania zależy od wielu czynników wewnątrz organizacji. Podstawowe oprogramowanie gromadzi, przechowuje i analizuje dane. Pośrednie oprogramowanie zarządza komunikacją między oprogramowanie np. ERP przedsiębiorstwa a powyższymi komponentami RFID np. Bramką RFID. Niezależna aplikacja RFID ma dodatkowe funkcje które np. ERP nie przewidział jak śledzenie zasobów czy zarządzanie nimi. Dobór oprogramowania zależy od tego jakie mamy zasoby IT i co chcemy osiągnąć.
Jako Haxon zapewniamy kompleksową obsługę – od doboru odpowiednie taga, aż po stworzenie oprogramowania które wpasuje w Twoje środowisko.
Fot.: PDPhotos/pixabay.com