WIG20 najgorszym indeksem 2022 roku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
WIG20 najgorszym indeksem 2022 roku
Biznes

Najnowsza analiza ekonomiczna Bloomberg nie pozwala inwestorom na optymizm. Główny indeks giełdowy, WIG20, został oceniony jako dotychczas najgorszy indeks roku. Zobacz, z czego wynika ta ocena! 

Czarne chmury nad WIG20 

WIG20 to główny indeks warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, skupiający 20 notowanych na giełdzie spółek, które mają najwyższą kapitalizację rynkową. Chociaż na całej giełdzie notowanych jest ponad czterysta spółek, to właśnie WIG20 przykuwa największą uwagę. Trendy i sentyment inwestorów związany ze spółkami wchodzącymi w skład największego indeksu bardzo często rzutuje na pozostałe spółki. 

Tylko w sierpniu indeks WIG20 stracił 11,2% wartości. To jedne z największych spadków od początku roku. Dalej utrzymuje się silny trend spadkowy. Od początku 2022 roku WIG20 przyniósł ujemną stopę zwrotu na poziomie -32,6%. Innymi słowy, przez osiem miesięcy wycena 20 największych spółek notowanych na polskiej giełdzie skurczyła się prawie o 1/3. 

Przyczyny bessy na giełdzie

Wycena głównego indeksu warszawskiego parkietu często traktowana jest zarówno jako zobrazowanie konsekwencji zachodzących w gospodarce, jak i jako papierek lakmusowy na przyszłość. Zdaniem ekonomistów obecnie trwająca bessa na giełdzie ma przyczyny zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  • zawirowania geopolityczne,
  • pogorszenie się warunków ekonomicznych w skali makro (kryzys gospodarczy),
  • rosnąca inflacja, 
  • spadek rozwoju i wzrostu gospodarczego,
  • bezprecedensowy spadek wartości złotego,
  • nieefektywna polityka fiskalna,
  • niestabilna polityka monetarna, 
  • problemy sektora bankowego. 

W kontekście zbliżającego się sezonu jesienno-zimowego prognozowane perspektywy dla polskiej gospodarki nie napawają optymizmem. Istotne jest także możliwe wystąpienie większych perturbacji w sektorze energetycznym i żywieniowym, a także dalsze spadki wartości złotego na rynku.

zdj. główne: Nguyen Dang Hoang Nhu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*