Trudny czas pandemii spowodował, że coraz więcej osób ma problem z komornikiem. Czy z zadłużenia komorniczego można wyjść?
Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem windykacji należności. W zależności od wysokości zadłużenia komornik może istotnie utrudnić życie dłużnikowi. Egzekucja rozpoczyna się w chwili, gdy wierzyciel skieruje do komornika wniosek o odzyskanie długu. Dlatego jeśli dłużnik chce zawiesić egzekucję komorniczą, to powinien skierować pismo właśnie do swojego wierzyciela.
Samodzielne wyjście z długów dla wielu osób jest zbyt trudne. Dlatego w takim momencie można skierować swoje kroki do firmy oddłużeniowej, która pomoże:
Wydawać by się mogło, że skorzystanie z firmy oddłużeniowej jest tym, czego potrzebuje każdy dłużnik. Firma może pomóc wyjść z długów, lecz nie za darmo. W efekcie osoba zadłużona ma kolejne zobowiązanie do spłacania, które zwiększa sumę długów.
Wyjść z zadłużenia komorniczego można samodzielnie, lecz potrzebne jest dużo samozaparcia, aby to zrobić.
Epidemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, bo stracili pracę, lub zmniejszono im etat i tym samym wynagrodzenie. Mogłoby się wydawać, że banki dostrzegły problemy swoich klientów, wprowadzając do oferty 3-miesięczne wakacje kredytowe. Niestety w praktyce nie były one chętnie udzielane przez te instytucje finansowe.
Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie mają pieniędzy na spłatę swoich zobowiązań, mogą zgłosić się do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dłużnik może uzyskać tam zwrotną pomoc w spłacie zadłużenia. Maksymalna kwota wsparcia to 2 tys. zł/mies., w terminie nieprzekraczającym 36 miesięcy. Pomoc przedsiębiorcom w wyjściu z długów oferuje rząd, udzielając bezzwrotnej pożyczki w kwocie 5 tys. zł.
Jeśli nie potrafisz samodzielnie wyjść z długów, to warto skorzystać z porad doradców finansowych.
W szczególnych przypadkach jest możliwość skorzystania z umorzenia długów bankowych, lecz jest to tylko umorzenie odsetek pożyczki, kapitał i tak musi zostać spłacony. Szczególnym przypadkiem, w którym można skorzystać z umorzenia długu, jest np. choroba.
Jeśli jesteś dłużnikiem, to negocjuj spłatę swojego długu z wierzycielem (jemu też zależy, aby dług został spłacony, ponieważ chce odzyskać swój kapitał). Podczas negocjacji z wierzycielem, warto ustalić:
Warto sprawdzić, czy dług nie jest już przedawniony. Jeśli wierzyciel będzie dochodził spłaty zadłużenia, to będziesz musiał udowodnić przed sądem, że dług uległ przedawnieniu.
Jeśli kwota Twojego zadłużenia nie wpłynęła negatywnie na zdolność kredytową, to możesz skonsolidować swoje zadłużenie. Konsolidacja jest zalecana w sytuacji, gdy masz co najmniej kilka zobowiązań.
Upadłość konsumencka to proces sądowy, który uwalnia dłużnika od komornika i firm windykacyjnych, lecz nie uwalnia od spłaty zadłużenia. Zadłużenie jest rozkładane na raty możliwe do spłaty.
Egzekucja komornicza bardzo często utrudnia wychodzenie z długów, ponieważ wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto negocjować z wierzycielem zakończenie lub zawieszenie postępowania komorniczego.
Jeśli nie masz pieniędzy, to najgłupsze, co możesz zrobić, to wzięcie kolejnej pożyczki na spłatę należności. Takie zachowanie może wpędzić Cię w spiralę długów, z której jeszcze trudniej będzie wyjść.
Fot. Bill Oxford/unsplash.com