Zadłużenie komornicze – czym grozi i jak z niego wyjść

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zadłużenie komornicze – czym grozi i jak z niego wyjść
Prawo

Trudny czas pandemii spowodował, że coraz więcej osób ma problem z komornikiem. Czy z zadłużenia komorniczego można wyjść?

Czym jest egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem windykacji należności. W zależności od wysokości zadłużenia komornik może istotnie utrudnić życie dłużnikowi. Egzekucja rozpoczyna się w chwili, gdy wierzyciel skieruje do komornika wniosek o odzyskanie długu. Dlatego jeśli dłużnik chce zawiesić egzekucję komorniczą, to powinien skierować pismo właśnie do swojego wierzyciela.

Gdzie można znaleźć pomoc w wyjściu z długów?

Samodzielne wyjście z długów dla wielu osób jest zbyt trudne. Dlatego w takim momencie można skierować swoje kroki do firmy oddłużeniowej, która pomoże:

  • w zmniejszeniu wysokości rat,
  • w umorzeniu odsetek,
  • umorzeniu części długu,
  • konsolidacji zadłużenia.

Wydawać by się mogło, że skorzystanie z firmy oddłużeniowej jest tym, czego potrzebuje każdy dłużnik. Firma może pomóc wyjść z długów, lecz nie za darmo. W efekcie osoba zadłużona ma kolejne zobowiązanie do spłacania, które zwiększa sumę długów.

Wyjść z zadłużenia komorniczego można samodzielnie, lecz potrzebne jest dużo samozaparcia, aby to zrobić.

Gdzie szukać pomocy w wyjściu z długów w czasie pandemii?

Epidemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, bo stracili pracę, lub zmniejszono im etat i tym samym wynagrodzenie. Mogłoby się wydawać, że banki dostrzegły problemy swoich klientów, wprowadzając do oferty 3-miesięczne wakacje kredytowe. Niestety w praktyce nie były one chętnie udzielane przez te instytucje finansowe.

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie mają pieniędzy na spłatę swoich zobowiązań, mogą zgłosić się do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dłużnik może uzyskać tam zwrotną pomoc w spłacie zadłużenia. Maksymalna kwota wsparcia to 2 tys. zł/mies., w terminie nieprzekraczającym 36 miesięcy. Pomoc przedsiębiorcom w wyjściu z długów oferuje rząd, udzielając bezzwrotnej pożyczki w kwocie 5 tys. zł.

Jeśli nie potrafisz samodzielnie wyjść z długów, to warto skorzystać z porad doradców finansowych.

Czy jest możliwe umorzenie długów?

W szczególnych przypadkach jest możliwość skorzystania z umorzenia długów bankowych, lecz jest to tylko umorzenie odsetek pożyczki, kapitał i tak musi zostać spłacony. Szczególnym przypadkiem, w którym można skorzystać z umorzenia długu, jest np. choroba.

Jak wyjść z zadłużenia komorniczego na 5 sposobów 

1. Negocjuj spłatę długu z wierzycielem

Jeśli jesteś dłużnikiem, to negocjuj spłatę swojego długu z wierzycielem (jemu też zależy, aby dług został spłacony, ponieważ chce odzyskać swój kapitał). Podczas negocjacji z wierzycielem, warto ustalić:

  • nowy harmonogram spłat z mniejszymi ratami,
  • poprosić o umorzenie części odsetek,
  • poprosić o wycofanie egzekucji komorniczej.

2. Sprawdź czy dług nie uległ przedawnieniu

Warto sprawdzić, czy dług nie jest już przedawniony. Jeśli wierzyciel będzie dochodził spłaty zadłużenia, to będziesz musiał udowodnić przed sądem, że dług uległ przedawnieniu.

3. Skonsoliduj zadłużenie

Jeśli kwota Twojego zadłużenia nie wpłynęła negatywnie na zdolność kredytową, to możesz skonsolidować swoje zadłużenie. Konsolidacja jest zalecana w sytuacji, gdy masz co najmniej kilka zobowiązań.

4. Ogłoś upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka to proces sądowy, który uwalnia dłużnika od komornika i firm windykacyjnych, lecz nie uwalnia od spłaty zadłużenia. Zadłużenie jest rozkładane na raty możliwe do spłaty.

5. Uwolnij się od komornika

Egzekucja komornicza bardzo często utrudnia wychodzenie z długów, ponieważ wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto negocjować z wierzycielem zakończenie lub zawieszenie postępowania komorniczego.

Dlaczego pożyczka lub kredyt na wyjście z zadłużenia jest kiepskim pomysłem

Jeśli nie masz pieniędzy, to najgłupsze, co możesz zrobić, to wzięcie kolejnej pożyczki na spłatę należności. Takie zachowanie może wpędzić Cię w spiralę długów, z której jeszcze trudniej będzie wyjść.

Fot. Bill Oxford/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*